Muutused meetodikas kergitasid autismi diagnooside arvu

Sarnaselt mitmetele teistele lääneriikidele diagnoositakse Taanis autismispektri häireid kordades sagedamini kui paarkümmend aastat tagasi. Hüppelise kasvu põhjuseid uurinud taani teadlased märgivad uues töös, et umbes 60 protsenti diagnoosidest saab selgitada muutunud diagnoosimismetoodikaga, kirjutas ERR Teadusuudised.

Uuringus jälgiti aastatel 1980-1991. aastal sündinud 677 915 lapse elukäiku kuni 2011. aasta lõpuni. Vaatlusperioodi vältel kasvas diagnooside arv viiekordselt. 1990. aastate alguses sündinute hulgas diagnoositi autismispektri häire 20. eluaastaks igal sajandal lapsel.

Perioodi vältel toimus riigis häire määranguga seonduvalt kaks olulist muutust. Esiteks uuendati rahvusvahelist haiguse klassifikatsiooni käsiraamatut ja teiseks jõudsid riigi psühhiaatrilisesse registrisse ka teated juhtudest, kus last või noorukit ei hoitud enne diagnoosimist üleöö raviasutuses.

Kokkuvõtlikult sai muutustega selgitada 60 protsenti nähtud diagnooside arvu kasvust. Autorid nendivad, et ülejäänud diagnooside selgitamiseks tuleb otsida teisi tegureid. Ent oma rolli võib mängida ka näiteks avalikkuse kasvanud teadlikkus, mille tulemusel diagnoositakse autismispektri häireid sagedamini kui enne.

Uurimus ilmus ajakirjas JAMA Pediatrics.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.