3D-kolju päästis naise elu

22aastase hollandlanna kolju asendati murrangulise operatsiooni käigus plasthelvestest 3D-prinditud proteesiga. Operatsioon oli omalaadsete seas kõige mahukam ja Utrechti ülikooli haigla kirurgide sõnul õnnestus see hästi, kirjutas Imeline Teadus.

Nüüdseks on naine terve, tal puuduvad haigussümptomid ja ta käib jälle tööl. Enne operatsiooni põdes ta surmavat haigust, millega kaasnes kolju kasvamine paksemaks. Tavaliselt on kolju paksus kuni 1,5 sentimeetrit, kuid naise oma oli juba viie sentimeetri paksune. Seepärast hakkas kolju ajule survet avaldama, põhjustades tugevaid peavalusid. Lisaks hakkas naine nägemist kaotama ja tal oli raskusi näolihaste liigutamisega.

Kolju skaneerimisel saadud andmete põhjal valmistas 3D-printer naise pealuust täpse koopia. Siiani on kirurgid näiteks liiklusõnnetuse ohvri kolju lappimisel kasutanud luu taastamiseks kirurgilist tsemendisegu, aga 3D-prinditud koljuluu sobitub patsiendile palju paremini.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.