Toomas Pruunsild: Olukord on palju paremaks läinud

Tänasel Meditsiiniuudiste ravimiseminaril andis ravimitootjate liidu eetikakomitee liige Toomas Pruunsild ülevaate ravimitootjate toimetamistest apteekritega.

Ravimitootjate liidu eetikakoodeks on pidevalt täienenud ja teeb seda ka edaspidi. Komitee kaks liiget on liidu liikmete hulgast ja kolm liiget on sõltumatud. Eetikakomitee otsused on nüüd ka avalikud.

Apteekritega seotud probleemid on seotud peamiselt ürituste, meelelahutuste ja sponsoreerimisega.

Mujal on peamiseks probleemkohaks kingitused, mis mõjutavad apteekrit ja  huvide konflikti avalikustamine.

Eetikakomitees on enim olnud arutusel juhtumid, kus tervishoiutöötajaid on püütud mõjutada meelelahutuse ja kingitustega. Teemadeks on ka varjatud retseptiravimireklaam, trükireklaami vastavus reeglitele, arstide tekstide kasutamine reklaamis, arstide töötamine samaaegselt ravimifirmas, pressiteadete kasutamine, retseptiravimi reklaami pääs avalikusesse, konverentsiturism.

Apteekritele on koolituse sildi all tehtud ka turismireise, mille näol on ilmselgelt olnud tegemist rikkumisega. Kõik need ettevõtmised olnud siiski kahepoolsed, sest tootjad ei saa kedagi kuhugi vägisi viia.  

Omaette teema on ka haiglatele nn 0-hinnaga müüdavad ravimid, mida kasutatakse peamiselt ambulatoorses ravis. Tegemist on aga suhteliselt keerulise teemaga. Palju skeeme on aretatud ka toidulisandite põhjal.

"Mulle endale on see toidulisandite teema hingeläähedane - neile üritatakse ravimi kuvandit luua ja see lisab eetilisi momente. Ka toidulisandite turundamisel tuleks tootjal lähtuda samadest reeglitest kui retseptiravimite puhul," leiab Pruunsild. "Samas on võrreldes aastate tagasi ajaga olukord palju paremaks läinud. Loodame, et esikaanelugusid sellistel teemadel enam ei tule."

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.