Õed said haigekassast eitava vastuse

Õdede esindajad saatsid oktoobri keskel valitsusele avaliku kirja, milles tegid õdede puuduse vähendamiseks ettepaneku lisada haigekassa eelarvesse õdede praktika rahastamine.

Nüüd saabus sotsiaalministeeriumi asekantsler Ivi Normeti äraütlev vastus. 

Ivi Normeti vastus õdedele:
Täname Teid esitatud tähelepanekute ja küsimuste eest! Mõistame Teie muret õdede vähesuse ja nende töökoormuse teemal. Kahtlemata õdede osatähtsus tervishoiuteenuse osutamisel suureneb ja töövaldkond laieneb vastavalt kaasaja meditsiini arengule.

Oleme jätkuvalt seisukohal, et õenduse erialal koolitatavate üliõpilaste arv võiks suureneda, et leevendada õdede puudust, eriti Eesti elanikkonna vananemise ja tervishoiutöötajate väljarände ning Rahvastiku tervise arengukavaga 2009–2020 seatud eesmärkide valguses.

Nõustume Teie väitega, et tervishoiusektori tööjõuvajadust ei saa võrrelda  mitmete teiste sektorite töövajadusega ning riik peab tagama tervishoius piisava hulga tervishoiutöötajate olemasolu. Oleme sama seisukohta korduvalt rõhutanud ja selgitanud erinevatel kohtumistelerinevatele osapooltele sealhulgas ka Haridus-ja Teadusministeeriumile.

Selleks, et õdede töökoormust vähendada on meil vaja koolitada ja sektorisse täiendavalt saada töötama rohkem õdesid. Samas on saanud üheks kitsaskohaks õeks õppijate praktika korraldamine. Tööandjad ei ole motiveeritud esimeste kursuste õdesid praktikale võtma, sest alguses on üliõpilased oskusteta ning nende väljaõpetamine on lisakulu. Samas on see investeering tulevikku. Probleemi lahendamiseks tegeleme jätkuvalt praktika korraldamise ja rahastamise küsimusele lahenduse leidmisega ja soovime 2016. aastaks leida toimiva lahenduse.

Teie kirjas välja pakutud ettepanekut, lisada praktikarahastamise komponent Eesti Haigekassa eelarvesse, ei ole kahjuks võimalik arvestada. Haigekassa eelarvest praktikat rahastada ei saa, kuna läheksime vastuollu kehtiva ravikindlustuse seadusega, mille kohaselt piirhind ei hõlma kulusid teadustegevusele ja õppekuludele. Võimalike muudatuste kaalumisel tuleb silmas pidada ka ravikindlustuse eelarve võimalusi.

Kui saame praktikakorralduse probleemide lahendustes kokkuleppele, on plaanis suurendada ka koolitustellimust järk järgult. Lisaks on plaanis õdede koolitamise osas projekti „Tervishoiutöötajad tagasi tervishoidu“ käivitamine järgmisest aastast.

Oleme jätkuvalt püüdnud pakkuda Eestis õdedele suuremaid väljakutseid iseseisvate õendusabi teenuste arendamisel ning õekutse väärtustamisel ühiskonnas. Nii on iseseisvalt osutada lubatud ambulatoorsete õendusabiteenuste loetelu täienemas õe vastuvõtuteenusega eriarstiabis. Oleme saatnud eelnõude infosüsteemi EIS kooskõlastamiseks tervishoiuteenuste korraldamise seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu. Nimetatud eelnõu üheks muudatuseks on sotsiaalministri 13. augusti 2008. a määruse nr 55 „Iseseisvalt osutada lubatud ambulatoorsete õendusabiteenuste loetelu ja nende hulka kuuluvad tegevused“ aluseks oleva volitusnormi muudatus, et see võimaldaks meil õe vastuvõtuteenuse sätestamist soovitud ulatuses. Lisaks saavad perearsti nimistu alusel tegutseva perearstiga koos töötavad õed retseptiravimite väljakirjutamise õiguse juhul, kui nad on läbinud kliinilise farmakoloogia alase täiendkoolituse.

Mis puudutab õdede välismaale suundumist, siis kahjuks ei saa me seda lõplikult välistada, kuid tegutseme selle nimel, et siinset tervishoiusüsteemi paremaks muuta. Peatamaks tervishoiutöötajate väljavoolu Eestist, on meie esmane eesmärk saavutada motiveeriv palgatase, töökoormus ja töötingimused.

Lõpetuseks, täname Teid veelkord õdede ja õendusega seotud ühiskondlikult tähtsatele probleemidele tähelepanu juhtimise ja nende olulisuse rõhutamise eest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.