Uuring: nätsud lapivad laste hambaid

Tartu Ülikooli teadlaste juhitud äsjasest uuringust selgus, et nätsude närimine aitab vähendada kaariest põhjustavate mikroobide hulka suus ning parandab algstaadiumis ka kahjustusi.

«Hambakatus leidub kaariest tekitavaid mikroobe vähem neil, kes kasutavad pidevalt suhkruasendajatega nätse või pastille,» ütles Tartu Ülikooli stomatoloogia kliiniku juhataja professor Mare Saag, kelle juhtimise all valmis uuring suhkruasendajate – ksülitooli, sorbitooli ja erütritooli – mõjust Lõuna-Eesti koolide õpilaste hammastele, kirjutas Postimees Tervis.

Selle piirkonna õpilased valiti uurimiseks, sest Lõuna-Eesti joogivees sisaldub vähe fluori ning selle tõttu on sealsete elanike hambad katkisemad ja kaariesele vastuvõtlikumad kui Kesk- või Põhja-Eestis elavatel inimestel.

Aastatel 2008–2014 kestnud uuringu jooksul jälgis laste suuhügieeni muutusi 20 inimesest koosnev uurimisrühm. Igal talvel käisid 450 uuringus osalenud last Tartu Ülikooli kliinikumis, kus hambaarstid vaatasid nende hambad üle. Peale selle sai iga õpilane uuringule tulles ka hambaharja ja -pasta ning professionaalid õpetasid talle, kuidas hambaid pesta ja tervislikult toituda.

Laste hammaste seisundit uurinud teadlaste üllatuseks selgus, et projektis kasutatud suhkruasendajatest oli kaariese ennetuseks kõige efektiivsem seni üsna vähe uuritud erütritool, mida ei leia veel poes müüdavatest imemispastillidest ega nätsudest.

Praegu suuhügieeni tulevikumuusikaks peetav aine on professor Saagi sõnul oluline abivahend suu- ja hambahaiguste ennetamiseks, kuuludes tõenäoliselt tulevikus nii hambapastade, suuloputusvahendite kui ka imemispastillide ja nätsude koostisesse. Praegu kasutatakse neis peamiselt odavamat ja vähem efektiivset sorbitooli.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.