Põld: peagi tõuseb diabeeti haigestunute arv üle poole miljardi inimese maailmas

Qvalitas Arstikeskus AS peaarst Toomas Põld kirjutas reedese rahvusvahelise dibeedipäeva puhul, et Rahvusvahelise Diabeediliidu hinnangul põdes maailmas eelmisel aastal diabeeti 382 miljonit inimest.

"Aastaks 2035 prognoosivad nad, et haigust põeb 592 miljonit inimest, ehk praegusest 55% protsenti rohkem," kirjutas Põld.

Diabeet ehk suhkurtõbi on ainevahetushäire, mis on tingitud kõhunäärme vähesest insuliinitootmisest või insuliini toime nõrgenemisest ja insuliini eritumise puudulikkusest.  „Levinuim diabeedivorm on II  tüüpi diabeet, mida võib lugeda heaoluühiskonna haiguseks. Igal aastal avastatakse 10-st kontrollis käinud inimesel kahel kõrgenenud veresuhkrutase, mis alati ei tähenda, et inimesel on diabeet, vaid võib ka olla kõrgenenud oht haigestuda. Paraku näitab haigus pidevat kasvutrendi ja suurimaks riskigrupiks on keskealised mehed,“ kommenteeris Põld.

Haiguse peamiseks põhjuseks on eelkõige vale toitumine ja vähene liikumine. „Inimesed tarbivad liiga palju kergeid süsivesikuid, süüakse palju nisutooteid, õlis tehtud tooteid ning tihti tehakse toiduvalik selle järgi, kui kiiresti toit valmis saab,“ lisas Põld.

Üldiselt on keeruline aru saada, et inimene põeb diabeeti, haiguse diagnoosimiseks tuleb ikka analüüs teha. Kuid mõned ohumärgid siiski on - pidev janutunne, eriti öösiti, krambid jalgades ja sügelev nahk. Sellistel puhkudel tuleks kindlasti perearsti poole pöörduda ja paluda omale vereanalüüs teha.

Eestis on hetkel ligi 70 000 diabeetikut, kuid umbes pooled inimesed ei tea, et nad diabeeti põevad, seetõttu on tegelik haigete arve oluliselt suurem.

 

 

Tel +372 5149 374

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.