Enamik psühhoosiga haiglasse sattuvaid noori on suitsetanud liiga palju kanepit

Eile KUMUs toimunud kesknärvisüsteemi haigustele pühendatud konverentsil „KNS päev: mõttemetsad ja -rägastikud“ rääkis Põhja-Eesti Regionaalhaigla psühhiaater Erika Saluveer (MD), et enamik noori, kes satuvad psühhoneuroloogia osakonda esmase psühhoosiga, on suitsetanud liiga palju kanepit ning skisofreeniat tuleb ravida kohe, et see oleks tulemuslik.

“Kui me kohe ei panusta, siis pärast saab teha vaid iluravi,” rääkis Erika Saluveer. “Vaid 20% esmase psühhoosiga patsientidest esineb elujooksul ainult üks episood. See on väga raske haigus, kuna enamik patisente haigestub 20ndates aastates, kui elu alles on ees. Skisofreenia on pika kuluga haigestumine, mis vajab pikaajalist ravi. Kui meie osakonda tullakse, siis peaaegu ei olegi võimalik ära tunda, milline on täpne diagnoos – sellest sõltub aga haiguse prognoos. Ravimite kasutame on vajalik efektiivseks psühholoogileseks raviks.”

“Hästi läheb paljudel meie patsientidel esimese kahe aasta jooksul peale esmast psühhoosi,” selgitas Erika Saluveer. “Funktsionaalseks paranemiseks loeme seda, kui inimene on võimeline iseseisvaks eluks, töötab ning on võimeline lähisuhteks. Me oleme teinud statistikat ja kahe aasta möödudes 80% töötas või õppis. 40% esimese episoodiga patsientidest ei teki relapsi (taasteket) esimese aasta jooksul, kuid 80% esmase psühhoosijuhtumiga esineb viie aasta jooksul taasteke.” 

„Psühhootiliste episoodide kordumise vältimine on psühhoosi ja skisofreenia haigete ravis esmane prioriteet,” märkis Erika Saluveer. ”See ei ole aega kerge, sest nt Soomes ei ostnud 60% esmase psühhoosiga patsiendid haiglast lahkudes välja oma esimesest retsepti – 2 aasta pärast oli 60% neist uuesti hospitaliseeritud.”

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.