Autor: Siret Trull • 15. november 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Enamik psühhoosiga haiglasse sattuvaid noori on suitsetanud liiga palju kanepit

Eile KUMUs toimunud kesknärvisüsteemi haigustele pühendatud konverentsil „KNS päev: mõttemetsad ja -rägastikud“ rääkis Põhja-Eesti Regionaalhaigla psühhiaater Erika Saluveer (MD), et enamik noori, kes satuvad psühhoneuroloogia osakonda esmase psühhoosiga, on suitsetanud liiga palju kanepit ning skisofreeniat tuleb ravida kohe, et see oleks tulemuslik.

“Kui me kohe ei panusta, siis pärast saab teha vaid iluravi,” rääkis Erika Saluveer. “Vaid 20% esmase psühhoosiga patsientidest esineb elujooksul ainult üks episood. See on väga raske haigus, kuna enamik patisente haigestub 20ndates aastates, kui elu alles on ees. Skisofreenia on pika kuluga haigestumine, mis vajab pikaajalist ravi. Kui meie osakonda tullakse, siis peaaegu ei olegi võimalik ära tunda, milline on täpne diagnoos – sellest sõltub aga haiguse prognoos. Ravimite kasutame on vajalik efektiivseks psühholoogileseks raviks.”

“Hästi läheb paljudel meie patsientidel esimese kahe aasta jooksul peale esmast psühhoosi,” selgitas Erika Saluveer. “Funktsionaalseks paranemiseks loeme seda, kui inimene on võimeline iseseisvaks eluks, töötab ning on võimeline lähisuhteks. Me oleme teinud statistikat ja kahe aasta möödudes 80% töötas või õppis. 40% esimese episoodiga patsientidest ei teki relapsi (taasteket) esimese aasta jooksul, kuid 80% esmase psühhoosijuhtumiga esineb viie aasta jooksul taasteke.” 

Liitu Meditsiiniuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Meditsiiniuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Kadi HeinsaluMeditsiiniuudiste peatoimetajaTel: 6670 451
Violetta RiidasMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 454
Margot VentMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 446
Kristiina KäitMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 58552330
Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862
Minna Liisi LiivrandMeditsiiniuudiste sündmuste projektijuhtTel: 6670 230
Maarja KõrvMeditsiinimeedia müügijuhtTel: 5257708
TellimiskeskusTel: 667 0099