Antibiootikum-resistentsus - kasvav probleem Euroopas

18. novembril tähistatakse Euroopas arvult seitsmendat antibiootikumi teadlikkuse päeva, mis seekord keskendub antibiootikumide väärale kasutamisele ja sellest tulenevatele ohtudele.  Suurimaks ohuks on antibiootikumide väära kasutamise järel väljakujunev antibiootikumresistentsus, mis määrab antibiootikumide tõhususe täna ja tulevikus.

Antibiootikumide õigel ja sihipärasel kasutamisel lasub suurim vastutus esmatasandil, sest teadaolevalt kirjutatakse 80-90% antibiootikumidest välja just perearstide poolt. Eri riikides läbi viidud uuringud näitavad, et antibiootikumide väljakirjutamine kasvab oluliselt hingamisteede viirusnakkuste perioodil. Samas on teada, et hingamisteede nakkuste puhul suudab patsiendi immuunsüsteem enamasti ise, ilma antibiootikumide abita haigustekitajate vastu võidelda. Veelgi enam, külmetushaiguse või gripi korral pole antibiootikumidest mingit kasu – need lihtsalt ei mõju viirusnakkuste suhtes.

Antibiootikumide teadlikkust tuleb suurendada kogu elanikkonna hulgas, sest paljud perearstid on tunnistanud, et surve saada antibiootikume tuleb sageli just patsiendilt. Kui korra on ühe haiguse puhul ravim aidanud, siis oodatakse sama tulemust ka järgmisel korral, teadvustamata, et antibiootikume korduvalt või valesti võttes aitame suurendada bakterite antibiootikumiresistentsust. Pikemas perspektiivis tähendab see, et kui teil või teie lastel on ükskord tõesti vaja antibiootikume, ei pruugi need enam mõjuda.

Antibiootikumresistentsuse vältimiseks soovitab terviseamet inimestel meeles pidada järgmist:

Antibiootikume võib määrata ainult teie terviseseisundit hästi tundev raviarst.

Ärge kunagi kasutage varasemast ravist üle jäänud antibiootikume ega soovitage neid oma lähedastele. 

Antibiootikumid toimivad ainult bakternakkuste korral ega aita paraneda viirushaigustest, näiteks gripist ja muudest hingamisteede viirusnakkustest.

Kuni 80 protsendi talveperioodil esinevate nina-, kõrva-, kurgu –ja kopsuhaiguste põhjustajateks on viirused, mistõttu antibiootikumid neid haigusi ei ravi.

Antibiootikumid ei mõju valuvaigistitena ega langeta palavikku.

Õppige enda eest hoolitsema ilma antibiootikumideta!

Enamikke talviseid haigusnähte saab leevendada käsimüügiravimitega. Kui haigusnähud püsivad või on rasked, tuleb pöörduda arsti poole. Kui teil on tõesti äge nakkus, näiteks bakteriaalne kopsupõletik, määrab sobivad antibiootikumid teile arst.

Küsige abi varem kui teised:

• kui olete üle 65-aastane;

• kui teil on astma või diabeet;

• kui teil on kopsuhaigus;

• kui teil on südameprobleeme;

• kui teil on haigus või häire, mis pärsib immuunsüsteemi, või

• kui te võtate immuunsüsteemi pärssivaid ravimeid

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.