Kroonilist obstruktiivset kopsuhaigust põeb iga kümnes täiskasvanud eurooplane

Kolmapäeval, 19. novembril tähistatakse ülemaailmset kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse (KOK) päeva, millega juhitakse tähelepanu haiguse laiale levikule kogu maailmas ning kutsutakse üles inimesi oma tervist jälgima ja suitsetamisest loobuma.

Krooniline obstruktiivne kopsuhaigus ehk KOK on sageliesinev ennetatav ja ravitav haigus, mida iseloomustab püsiv õhuvoolu takistus, mis on tavaliselt progresseeruv ning seotud võimendatud kroonilise põletikuvastusega hingamisteedes ja kopsudes vastuseks kahjulikele osakestele ja gaasidele.

KOK-i peamised haigustunnused on õhupuudus, krooniline köha ja suurenenud rögaeritus. Sümptomid avalduvad eelkõige füüsilise aktiivsuse korral. Keskmise raskusega või raske KOK-i korral võivad probleemseks muutuda ka igapäevased tegevused nagu trepist kõndimine, riietumine jms.

Üle maailma kannatab KOK-i sümptomite all rohkem kui 210 miljonit inimest, Euroopas mõjutab KOK ühe täiskasvanu elukvaliteeti kümnest. KOK on üks sagedamini esinevatest haigustest. Prognoositavalt võib see aastaks 2020 olla sageduselt 3. surma põhjustaja maailmas.

Peamine ja enimlevinud haiguse põhjustaja on tubakasuits. Välisõhu, kutsetööga seotud ja siseruumide õhusaastatus on teisteks olulisteks riskiteguriteks.

KOK-i saab diagnoosida nii perearst kui kopsuarst inimese küsitlemise, läbivaatuse ja kopsufunktsiooni testi ehk spiromeetria põhjal, mille käigus mõõdetakse kopsude õhuvoolu ja mahtu. KOK-i puhul areneb haigus varjatult ja aeglaselt. Tavaliselt tuvastatakse KOK alles staadiumis, kus haigus ja selle sümptomid on juba kaugele arenenud. Oluline on haiguse varajane avastamine, sest eluviisi muutmise ja ravimitega saab haiguse kulgu aeglustada ning kontrolli all hoida. Peamiseks preventiivseks raviks on suitsetamisest loobumine, mõõdukas füüsiline koormus ning tervislik toitumine.

Eestis tähistatakse KOK päeva laupäeval, 22. novembril Rahvusraamatukogus Eesti Kopsuliidu poolt läbiviidava seminariga. Lisaks on kõigil soovijatel võimalus sooritada spirograafiatesti mõõtmaks oma kopsude mahtu. Seminar toimub Rahvusraamatukogu väikeses seminariruumis 12:00-15:00. Üritus on kõigile tasuta. Seminari toetab GSK.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.