Kuidas hinnata patsiendi perioperatiivset riski?

Arstiteaduskonna dekaan professor Joel Starkopf arutleb, kuidas hinnata patsiendi perioperatiivset riski.

“Alguseks toon näite praktikast,” alustas Starkopf. Kliinikumis oli ravil 57aastane mees, kellel oli plaanis lihtne endoskoopiline nina­operatsioon polüüpide ja nina limaskesta paksenemise tõttu. Haigusjuhu tegid keeruliseks kaasuvad haigused.  Reumaatilise mitraal- ja aordiklapi rikke tõttu oli patsiendile neli aastat tagasi asetatud aordiklapi bioprotees. Kolm aastat tagasi tekkis intrakardiaalne tromboos ja ta vajas korduvat operatsiooni trombi eemaldamiseks. Hüperkoagulatsiooni seisundile vihjas ka posttrombootiline sündroom ühel jalal.

 “Tromboosi kõrge riski tõttu on patsiendil  näidustatud eluaegne antikoagulantravi. Nina endoskoopia on samas kõrge veritsusriskiga protseduur ja antikoagulantravi tuleks ära jätta. Neid riske arvestades tekib küsimus, kas protseduur on üldse vajalik või jätta operatsioon tüsistuste kõrge riski tõttu ära?” kirjeldas Starkopf. Mehel oli lisaks krooniline obstruktiivne kopsuhaigus. Allergia ja hingamisprobleemid olid siiski niipalju tõsised ja elukvaliteeti mõjutavad, et ninaoperatsioon oli vältimatult vajalik. 2013 suvel kirjutas kardioloog, et mehe südameseisund on  rahuldav, ninaoperatsiooniks oleks vajalik antikoagulantravi sildamine. Sildamine sai läbi viidud pere­arsti, anestesioloogi ja nina-kõrva-­kurguarsti koostöös. Kodus oli madalmolekulaarse hepariini süstimisel abiks patsiendi medõest tütar. Operatsioon tehti 2014 jaanuaris ja kulges edukalt. Hüübimisssüsteem oli hästi kontrolli all, ei tekkinud probleeme veritsusega ega tromboosiga. “Hästi ettevalmistatud patsient, oli tagasi­side haiglast. Patsiendil paranes oluliselt ninahingamine, vaevused said märkimisväärselt leevendust. Seega on perioperatiivne risk maandatav, see eeldab arstide head koostööd ja kollegiaalsust,” tõdes Starkopf.

Mis on operatsioonirisk?
Sõna risk pärineb keskajast, selleaegsete kaupmeeste sõnapruugist, kes tähistasid ebasoovitavate juhtumite, näiteks kauba­laevade röövimise või uppumise, tõenäosust, jätkas dekaan. Kirurgilise operatsiooni risk summeerub tema sõnul kolmest tegurist: anesteesia, kirurgia ja patsiendipoolsed faktorid. Ebasoovitavate tulemustena peetakse silmas operatsioonijärgset suremust ning haigestumust. Viimase all mõeldakse ennekõike tõsiste tüsistuste nagu näiteks müokardi infarkti, kopsupõletiku, kopsuarteri trombemboolia vms teket operatsioonijärgses perioodis, loetles Starkopf.

Kui suur on postoperatiivne suremus?
Kliinikumis oli postoperatiivne suremus 2010. aastal 0,5% 30 000 operatsiooni kohta, seega 150 juhtu aastas. Inglismaal tehtud ülevaates oli opereeritud haigete suremus 1,9%, seejuures operatsiooni erakorralisus tõstis suremust 10 korra võrra, lisas anestesioloog Starkopf. Hiljuti 28 Euroopa riigis tehtud uuringus oli statsionaari tingimustes opereeritud 46 000 haige postoperatiivne suremus 4%, rääkis ta. “See on päris suur protsent, ehkki Eesti oli seal heal kohal. Oluline on märkida, et 73% haigetest, kes surid, ei olnud saanud intensiivravi, seega on postoperatiivse intensiivravi kättesaadavus üks olulisi probleeme,” tõi ta välja.
“Kõrge riskiga patsiendiks nimetatakse erialakirjanduses patsienti, kelle puhul on eesootava operatsiooni suremus üle 5%. Eriti suur risk on siis, kui suremus on üle 20%,” jätkas Starkopf. Anesteesia on täna tema sõnul suhteliselt ohutu protseduur ja tõsiseid tüsistusi esineb väga harva. “ Eesti Anestesioloogide Seltsi andmetel on anesteesiast tingitud surmajuhte 1/100 000 anesteesia kohta, mis on väga väike näitaja. Võrdluseks, 1970–1990 oli Eestis anesteesiast tingitud surmajuhte 1/10 000 anesteesia kohta,” esitles Starkopf.
Kirurgiaga seotud riskide puhul võib välja tuua südame äkksurma riski 30 post­operatiivse päeva jooksul, mille alusel eristatakse madala, keskmise ja kõrge riskiga protseduure.  Peamine postoperatiivse suremuse ja tüsistuste risk tuleneb siiski patsiendipoolsetest faktoritest. 

Loe täismahus novembrikuu Meditsiin Fookusest.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.