Haigekassa  ja töötukassa reservide mõju riigieelarvele on vähenenud

Riigikogu liige Rannar Vassiljev rääkis eile järgmise aasta riigieelarve teisel lugemisel Riigikogu liikme Viktor Vassiljevi küsimusele vastates, et haigekassa ja töötukassa reservide positiivne mõju riigieelarvele on väiksem kui varasematel aastatel.

Viktor Vassiljev

Riigieelarves on konsolideeritud ka haigekassa ja töötukassa reservid. Seda tehti kuskil poolteist või paar aastat tagasi ja suure pahandusega. Kui neid reserve seal ei oleks, kui suur auk siis haigutaks praegu riigieelarves?

Rannar Vassiljev

Iseenesest see, et neid haldab riigikassa, tegelikult ei muuda eelarve mõttes auku suuremaks ega väiksemaks, sest sõltumata sellest, kuidas nende varadega täpselt ringi käiakse või õigemini, kes siis seda ringikäimist koordineeriks, oleks nad igal juhul valitsussektori n-ö tasakaalus sees ja arvestust ei suurendaks ega vähendaks. Kui ma nüüd peast ütlen, siis mu mälu järgi oli vist 29 miljonit, mis oli see positiivne mõju töötukassale ja haigekassale kokku. Ja haigekassa peaks olema tasakaalus ja töötukassa kerges ülejäägis, kui ma praegu peast öeldes ei eksi. Teisisõnu, see mõju ei ole tegelikult väga suur, see mõju on olnud varasematel aastatel suurem. Üks põhjus, miks see mõju on vähenenud, on ka töötuskindlustusmakse langetamine 2,4%-le, ja ma arvan, et see on üsna mõistlik muudatus siin kevadise koalitsiooni poolt. See töötuskindlustusmakse oma loomult võiks olla vastavuses töötukassa kulutustega, eeldusel, et sinna on piisavalt palju reservi kogutud, selleks et kriisiaastad üle elada, mis on täna siis see reaalne olukord. Ma arvan, et see võiks nii edaspidi olla, sest mõte, miks teda töötuskindlustusmakseks nimetatakse, mitte näiteks täiendavaks tulumaksuks või sotsiaalmaksuks, on just see, et ta on töötukassa kuludest või prognoositavatest kuludest sõltuv ja seda maksemäära ei otsusta mitte ainult valitsus ja Riigikogu, vaid ka tööandjad ja töövõtjad koos valitsusega. Nii et selles mõttes on see positiivne mõju oluliselt väiksem kui varasematel aastatel ja suurt pilti ei mõjuta.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.