Faktor V Leiden – mis see on?

Venoosne trombembolism on südame­lihase infarkti ja aju­infarkti järel sageduselt kolmas kardiovaskulaarne haigus esinemissagedusega 2–3 juhtu 1000 elaniku kohta aastas.

Haigusel on mitmeid erinevaid kliinilisi avaldusi vastavalt tromboosi paiknemisele. Tuntumateks  ja sagedasemateks avaldumisvormideks on  jalgade süvaveenide tromboos ja kopsuarteri trombemboolia, kuid venoosne tromboos võib kujuneda ka ülajäseme süvaveenides, vistseraalsetes veenides ja aju venoossetes siinustes.

Kliiniliseks tööks on selline käsitlemine ühtse sündroomina sobiv, sest venoosne trombembolismi (VTE) raviprintsiibid on üldjoontes  sarnased nii ravimite valiku kui ka ravi kestuse puhul.

VTE on multifaktoriaalne haigus ja vere veresoonesisese hüübimise ehk tromboosi käivitab olukord, kus mitmete erinevate tegurite samaaegne esinemine häirib hüübesüsteemi suhteliselt haprat tasakaalu, mis valitseb pro- ja antikoagulantsete hüübimisfaktorite vahel ja tagab vere vedela oleku.

VTE üldtuntud riskifaktorid on varasem VTE, vanus, onkoloogiline haigus ja selle ravi, ulatuslik kudede trauma (k.a suuremahuline operatsioon), immobiilsus, mitmed ägedad/kroonilised sisehaigused, rase­dus ja östrogeene sisaldavate kontratseptiivide/hormoon­asendusravi kasutamine. VTEd soodustav tegur on ka omandatud või kaasasündinud trombofiilia. Geneetilised trombofiiliad on näiteks füsioloogiliste antikoagulantide antitrombiini, proteiini C ja proteiini S defitsiidid, mis on populatsioonis üsna haruldased. Kõige sagedasem geneetiline trombofiilia on tuntud faktor V Leideni nime all.

V-faktor kuulub hüübimissüsteemi prokoagulantsete faktorite hulka. V-faktor tsirkuleerib plasmas inaktiivsena. Juba väike kogus trombiini endoteeli vigastuse kohal aktiveerib V-faktori, mis siis aktiveerituna (fVa) lülitub omakorda kofaktorina protrombinaasi kompleksi, võimaldades aktiveeritud X-faktoril – trombogeneesi ühel võtmeensüümil – muuta pro­trombiin trombiiniks, mis omakorda positiivse tagasiside printsiibil aktiveerib uue hulga V-faktorit.

FVa lõhustatakse aktiveeritud proteiini C (APC) poolt. Proteiin C on võimas füsioloogiline antikoagulant, mille aktiveerimises osaleb samuti trombiin (koos trombomoduliiniga) – sellisel viisil aeglustab trombiin (paralleelselt V-faktori aktiveerimisega) negatiivse tagasiside printsiibil omaenda sünteesi. Lihtsustatult võib öelda, et organism püüdleb tasakaalu poole.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.