Hiina mehe peas pesitses paeluss

Kuue aasta eest pöördus Suurbritannias arsti poole hiinlane, kes kaebles mitmete erinevate sümptomite üle, kannatades perioodiliselt peavalude, lihaskrampide, muutunud lõhnataju ja mälukäotuse käes. Neli aastat pärast esimest visiiti ja kümneid teste jõudsid arstid viimaks ootamatu järelduseni – mehe peas pesitses haruldane kahepaikseid ja koorikloomi nakatav parasiit, vahendas ERRi teadusportaal.

Viimase kuuekümne aasta jooksul on maailmas teatatud vaid 300 nakkusjuhust ja isegi kirjeldatud juhtudel eelistas paeluss Spirometra erinaceieuropaei jääda elama naha alla või kopsudesse. Nõnda pole hetkel teada, kuidas parasiit üleüldse ajju pääses. Teadlased kahtlustavad, et nakatanu sõi oma Hiinas elavaid välissugulasi külastades toorelt kohalikes järvedes elavate kahepaiksete liha või kasutas silmavalu leevendamiseks rakendust leidvat konnadest tehtavat määret.

Mehe haiguse põhjuse leiti viimaks magnetresonantstomograafi abil. Tõsi, paremal ajupoolkeral nähtud objekti peeti arstide poolt esmalt kasvajaks. Hiljem tehtud ülesvõtted näitasid aga, et see liikus aeglaselt ühelt poolkeralt teise poole. Operatsiooni tegemise hetkeks oli paeluss jõudnud läbida viie sentimeetri pikkuse vahemaa. Kuna parasiidi jäänused ei meenutanud midagi, mida arstid varem näinud olid, otsustasid nad üle anda need teadlastele.

Hayley Benneti töörühm suutis näidisest eraldada 40 nanogrammi jagu pärilikkusainet, mis seadis tehtavale analüüsidele selged piirid. Teadlane keskendus kolleegidega esmalt n-ö ribakoodina tuntud geenile, mida kasutatakse laialdaselt loomade liigilise kuuluvuse määramiseks. Tulemused vihjasid viimaks, et tegu on Aasia idaosas elava haruldase paelussiga.

Samuti suutis töörühm koostada paelussi genoomi mustandi, mis viitas, et selle genotüüp oli kümme korda suurem kui ühelgi teisel paelussil, kelle genoom on seni järjestanud. Täpsem uurimine näitas, et enim oli paisunud geeniperekonnad, mis mängivad võtmerolli peremeesloomade nakatamisel. Analüüs võttis kokku paar kuud, kuid töörühm loodab, et tehtud uuringud aitavad järgmisi nakatumisjuhte kiiremini avastada.

Hiinlase ajust leitud paeluss ei tekitanud talle püsivaid kahjustusi. Ellu jäämiseks aju enda õgimise asemel on parasiit kohastunud imendumisprotsessi teel toituma keskkonnas leiduvatest toitainetest ja rasvhapetest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.