Regionaalhaigla psühhiaatriakliinik tahetakse kolida Hiiule

Põhja-Eesti Regionaalhaigla on otsustanud kolida psühhiaatriakliiniku Tallinnas hipodroomi kõrvalt mitte
enda peamaja juurde Eesti Majandusjuhtide Instituuti (EMI), vaid Hiiule onkoloogiahaigla endistesse ruumidesse. Hiiu ruumid loodetakse psühhiaatriakliiniku vajadustele vastavaks ümber ehitada aastaks 2020.

Kliiniku kolimise täpsemaid plaane selgitas PERHi juhatuse liige Sven Kruup.

Miks otsustati psühhiaatria­kliinik EMI maja asemel Hiiule kolida?
Haigla on otsustanud psühhiaatriakliiniku Hiiu 44 kolimise kasuks, sest endiste Eesti Onkoloogiahaigla ruumide rekonstrueerimine psühhiaatriakliiniku vajaduste jaoks on tehniliselt lihtsam ning majanduslikult otstarbekam kui 2007. aastal ühe versioonina kaalutud EMI hoone ümberehitus. Viimane on olemuselt ka kõrghoone.

Mis seisus on onkoloogiahaigla ruumid ning kui kalliks läheb nende rekonstrueerimine?
Onkoloogiahaigla hoone on rajatud 1970ndatel. Praegu töötab nendes ruumides haigla järelravi kliinik. Psühhiaatria­kliiniku vajadustest lähtuvalt on kavas kogu hoone täielikult rekonstrueerida. Rajatava psühhiaatriahaigla brutopinna vajaduseks on 15 086 m², millest rekonstrueeritavat pinda on 14 117 m² ning täiendavalt rajatavat pinda 969 m². Projekti täpne maksumus selgub riigihanke käigus. Projektiks on kavas taotleda kaasfinantseerimist ELi struktuurifondidest 50% ulatuses.

Millal kolimine teoks saab?
Hiiu 44 rekonstrueerimine psühhiaatriakliiniku vajadustele vastavaks on kavandatud perioodi 2015–2020.

Kas ruumi saadakse kolimisega juurde või jääb vähemaks?
Psühhiaatriakliiniku nn tööpinna standard paraneb rekonstrueeritud ruumides märgatavalt võrreldes praegusega. Hiiu 44 kavandatud ruumi­programm on sama, mis oli kavandatud varem ka EMIsse.
 
Kas toimub ka mingeid sisulisi muutusi töökorralduses vms?
Projekti ettevalmistavas faasis  ei ole võimalik täpselt kirjeldada aastate pärast toimuvaid muutusi.

Mis saab EMI majast?
EMI hoone on planeeritud aastatel 2016–2019 järk-järgult rekonstrueerida. Hoonesse on kavandatud uued ruumid vere­keskusele, kiirabikeskusele, patsiendihotellile, haigla koolituskeskusele ja arhiivile. Hoone on kavas rekonstrueerida madalamana tema praegusest korruste arvust.

EMI maja ostis PERH juba 2007. aasta lõpus. Tookord oli plaan, et haiglahoone projekteerimisega alustatakse 2008. aasta alguses ning ehitus käivitub 2009. aasta suvel. Psühhiaatria­kliinik pidi kolima ümber 2011. aastal. Miks see plaan ikkagi ei käivitunud?
Tegelikult plaan käivitus, aga seoses ca 2008. aastal alanud majanduslangusega pidi haigla oma rahalised võimalused ümber hindama ning 2007. aastal alustatud EMI hoone projekteerimistööd seiskama. Projekti ettevalmistavas faasis 2007. a valmis vaid psühhiaatriakliiniku eelprojekt.
Vahepealsel ajaperioodil on EMI hoone olnud rakendatud haigla koolitusteenistuse ning insenertehniliste ja raamatupidamise teenistuste tööpinnana. Osa hoonest on välja renditud.

Mis saab praegustest kliiniku hoonetest?
Psühhiaatriakliiniku vanad hooned ja kinnistu on kavas kliiniku kolimise järel võõrandada.

PERHi psühhiaatriakliinik tegutseb 1903. aastast ajaloolise Seewaldi suvemõisa maadel. Mõisaomanik paruness Marie Girard de Saucanton kinkis suvemõisa 1898. aastal Eestimaa Kubermangu Vaimuhaigete Hooldamise Seltsile ning juba samal aastal alustati suuresti annetustest kogunenud rahast haigla ehitust. Esimeseks peaarstiks sai dr Ernst von Kügelgen. Haigla oli avamise ajal üks Euroopa ajakohasemaid psühhiaatriahaiglaid, kirjutab PERHi koduleht.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.