Kopsuarst: ei ole olemas ohutut e-sigaretti

SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Kopsukliiniku arst Alan Altraja kirjutab Kliinikumi Lehes värsketele andmetele tuginedes, et ei ole olemas ohutut e-sigaretti, et e-sigaret ei ole ohutu alternatiiv sigaretisuitsetamisel ja et e-sigaretid ei sobi suitsetamisest loobumisel abivahendiks.

E-sigarettide ja e-vedelike tootmine ei ole enamikus maailma riikides allutatud sellistele kindlatele regulatsioonidele, nagu neid rakendatakse toiduainete või erimaterjalide tootmisele, rääkimata ravimite valmistamisest. E-sigarettide täitevedelike koostis ja kvaliteet ning muutlik ning tulemuseks on ettearvamatu mõju inimese, ennekõike aga tema hingamiselundite tervisele.

6.–10. septembril 2014 Münchenis toimunud Euroopa Kopsuarstide Assotsiatsiooni (ERS) kongressil esitatud tõenduspõhise juhtmõtte kohaselt põhjustab mistahes sissehingatud õhusaaste ohtu hingamisteede tervisele, ent palju avaldati ka uusi e-sigarettidega seonduvate originaaluuringute tulemusi.

Nii leiti in vivo hiiremudelil, kus loomi eksponeeriti ühe tunni jooksul ööpäevas 5 päeval nädalas 4 kuu vältel nebuliseeritud e-sigaretivedelikule, et viimane suurendab oluliselt ja annussõltuvalt erinevate tsütokiinide (IL-1ß, IFN-?, CCL2 ja CXCL10) ning proteaaside (MMP-3, MMP-9, MMP-12 ja katepsiini K) ekspressiooni tõusu loomade kopsukoes. Veelgi enam, inhaleeritud e-sigaretivedelik põhjustas olulise limaproduktsiooni aktiveerumise hiirte hingamisteedes, hingamisteede rakkude apoptoosi ning mis kõige huvipakkuvam, kutsus esile tsentrilobulaarse kopsuemfüseemi. Seega on antud esimene jaatav vastus, küll hiiremudelil, küsimusele, kas e-sigaretisuitsetamine põhjustab kroonilist obstruktiivset kopsuhaigust.

Meie töögrupp koostöös Tartu Ülikooli bio- ja biirdemeditsiini instituudi ja doktorant Argo Augiga selgitas kõrge nikotiinikontsentratsiooniga e-sigaretivedeliku toimet in vitro õhk-vedelik-tasapinnal ripsrakkudeks diferentseeritud inimese primaarsete bronhiepiteelirakkude metaboloomile.

Tulemusi võrdlesime sigaretisuitsu ekstrakti toimel tekkinud muutustega. Selgus, et e-sigaretivedelik avaldab bronhiepiteelrakkude ainevahetusele kiiret ja sügavat mõju (statistiliselt oluline muutus 14% metaboliitide osas), mille tugevus on võrreldav tavasigaretisuitsu toimega (oluline muutus 19% metaboliitide osas).

Peamisteks muutusteks olid adenosiindifosfaadi ja mõnede aminohapete sisalduse tõus ning teatud fosfolipiidide sisalduse langus e-sigaretivedeliku toimel, mis võib peegeldada rakkude katabolismi ja energiavajaduse intensiivistumist.

 Täismahus artikkel Kliinikumi Lehes.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.