Vägistamisohvreid aitav Kongo arst pälvis Sahharovi preemia

Kongo günekoloog Denis Mukwege sai täna Strasbourgis Euroopa Parlamendis toimunud tseremoonial kätte Sahharovi mõttevabaduse auhinna, kirjutas Postimees.

Preemia pälvinud Mukwege sõnas oma kõnes, et auhinnaga on Kongo naiste kannatusi tähele pandud, kuid märgatud ka nende väärikust. «Minu regioon on üks rikkamaid planeedil, kuid kongolased on üks vaesemaid rahvaid. Naistekeha on muutunud lahinguväljaks ning see on hävitanud paljusid teisi struktuure – perekonda, kogukonda,» sõnas Mukwege.

Oktoobris otsustasid Euroopa parlamendisaadikud üksmeelselt, et 59-aastane arst pälvib preemia oma väsimatu töö eest Kongo vägistamisohvrite aitamisel.

1998. aastal avas Mukwege Lõuna-Kivu provintsis Bukavu lähistel Panzi haigla – samal aastal algas ka Teine Kongo sõda. Sellest ajast peale on ta teinud seksuaalrünnaku käigus viga saanud tuhandetele naistele operatsioone.

Mukwege, keda on nimetatud ka doktor Imeks, ütleb ise, et tal polnud valikut, sest ta pidi lihtsalt grupivägistamise ohvriks langenud naisi aidata.

«15 aastat olen ma näinud massiviisilisi õudusi, mis on naiste kehade suhtes korda saadetud. Ma ei saa istuda, käed risti rinnal, sest meie ühine humaansus käsib meil üksteise eest hoolitseda,» sõnas ta Deutsche Welle teatel ühel intervjuus.

Mukwege on oma töö tõttu saanud tapmisähvardusi ja 2012. aastal üritati teda mõrvata. Toona sai surma tema ihukaitsja.

Igal aastal välja andava auhinna suurus on 50 000 eurot.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

SA IDA-VIRU KESKHAIGLA otsib kolme juhatuse liiget

Ida-Viru Keskhaigla

15. august 2018

LOOTE ULTRAHELISKRIINING OÜ otsib MEDITSIINIÕDE

Loote Ultraheliskriining OÜ

31. juuli 2018

Meditsiini­uudised

12. juuni 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

mai 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

juuni 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.