ESMO 2014 märksõnad: täppis- ja immuunravi

Rekordilise osavõtjate arvuga (18 500) ESMO (European Society of Medical Oncology) konverents toimus 26.–30. septembril Madridis. Eesti onkoloog Riina Kütner annab edasi oma muljeid.

ESMO president professor Rolf A. Stahel rõhutas, et konverentsi eesmärk on sidemete loomine erinevate maade uuringugruppide vahel ja uuringutulemuste edastamine. Konverentsil käsitleti laialdaselt erinevate paikmete kasvajate ravimisel läbi viidud uuringute viimaseid tulemusi, aga ka üldisemaid ja teoreetilisi küsimusi.

Üks märksõna oli täppismeditsiin, millest on küll juba üle 20 aasta räägitud, kuid milles alles nüüd hakatakse suuremaid edusamme tegema tänu diagnostikavõimaluste paranemisele geenitehnoloogia vallas. Tänaseks on kaardistatud tuhandete patsientide erinevate vähitüüpide genoomid, mis aitavad välja töötada uusi klassifikatsioone, ravivastust ennustavaid biomarkereid ja ravimeid. Näiteks rinnavähi puhul oli siiani teada 4 põhitüüpi: Luminal A, Luminal B, HER2 positiivne ja kolmiknegatiivne (ER/PR/HER2 negatiivne) tüüp. Nüüdseks on selgunud, et viimasel on veel vähemalt 6 erinevat alatüüpi, mis käituvad ja alluvad ravile erinevalt.

Täppisravimid. Enamik täppisravimeid, millest konverentsil räägiti, on küll veel uuringufaasis, kuid loodetavasti saame neid tulevikus vaatamata nende kõrgele hinnale siiski ravis kasutada. Geenitestide maksumus on viimasel ajal õnneks langemas, osaliselt ka tänu Angelina Joliele, kes iseenda näitel selle küsimuse päevakorda tõstis. Rinna- ja munasarjavähi riski kõrgeks tõstvad BRCA1/2 geenide mutatsioonide uurimine oli siiani kallis ka rikkamate riikide elanikele.

Olgu öeldud, et ka Eestis on viimaste aastatel testimiste arv kahekordistunud. Samas on näiteks just kaugelearenenud munasarjavähi plaatinatundlike BRCA-mutatsioonidega patsientide ravimina kasutatav PARP-inhibiitor progressioonivaba elulemuse 6,9kuulist paranemist näidanud.

Ühe kõige suurema edusammuna võiks nimetada CLEOPATRA uuringu kaugtulemusi, mida kandis ette Washingtoni vähiuuringute keskuse professor Sandra Swain. Uuringus võrreldi HER2 positiivsete kaugelearenenud rinnavähi patsientide ravikombinatsioone, milles ühele grupile lisati juba kasutuselolevatele trastuzumabile ja docetaxel’ile HER2 ja HER3 retseptorite dimerisatsiooni blokeeriv mono­klonaalne antikeha, uue generatsiooni trastuzumabi-sarnane molekul. “Pretsedenditu” (nagu väljendus prof Swain) tulemusena saavutati üldelulemuse pikenemine 15,7 kuu võrra. Üldelulemuse paranemist on kaugelearenenud vähijuhtude puhul väga raske saavutada, mistõttu on see tõesti erakordne ja kombinatsioon kantakse USAs ilmselt kiiresti ka ravijuhistesse.

Ka Eestis on selle preparaadiga ravimiuuring käimas, kuid igapäevane kasutusvõimalus terendab ilmselt alles kauges tulevikus tänu ravimkombinatsiooni maksumusele.

Vana teooria naasmine. Huvitav oli ühe vana teooria taasesiletõstmine. Üle saja aasta tagasi, 1889. aastal esitles Inglise kirurg, professor Stephen Paget ajakirjas Lancet oma “seed and soil” teooriat: vähi arenemisel ja kulul on peale kasvajapoolsete faktorite suur osa ka organismi enda kaitsevõimel. Seda teooriat kinnitab kasvõi see, et omandatud immuunpuudulikkuse puhul esineb pahaloomulisi kasvajaid rohkem. Lisaks mõnede organismide kaasasündinud madalale immuunsüsteemile toodetakse ka kasvajarakkude poolt immuunsupresseerivaid ligande. Neid suudavad omakorda inhibeerida uued nn checkpoint-inhibiitorid.

Hiljutiseks edusammuks peetakse uuringuid TILi (tumor infiltrating lymfocytes) alal. Püütakse eraldada lümfotsüüte kasvajakoest, neid siis paljundada ja tugevdada ning seejärel tagasi manustada, mis annab immuunvastuse tõusu antud kasvajarakkude vastu. Samuti võimaldab kasvajat infilteerivate lümfotsüütide arv keemiaravi järel ennustada prognoosi, seda eriti kolmiknegatiivse rinnavähi puhul ja ka HER2-positiivse vähi puhul.

Kuna kasvajad koosnevad enamasti erinevatest raku­kloonidest ja ravi käigus hukkuvad esmalt tundlikumad kloonid, edasi aga arenevad järjest resistentsemad (millest lõpuks tuleneb ka kasvaja tundetus erineva ravi suhtes), siis kasvajate omadused (retseptorite ilmnemine ja paljunemis­agressiivsus jne) ravi käigus muutuvad. Seetõttu soovitatakse meta­staatilistest kolletest võimalu­se korral teha korduv biopsia ning retseptorite määramine­, mis on muidugi invasiiv­ne protseduur.

Omakorda selle protseduuri vältimiseks uuritakse aktiivselt veres tsirkuleerivaid vähirakke, mida on küll raske kinni püüda (üks vähirakk 1 miljoni vereraku kohta), mille suurem hulk korreleerub kasvaja agressiivsuse ja halvema haigusvaba elulemusega.

Dr Pantel Hamburgist on välja töötanud seadme, mis nõela veeni sisestamisel registreerib vähirakke ilma vere­analüüsi võtmata – loodetavasti saab sellestki üks tuleviku diagnostikameetodeid.

Vähki järjest rohkem. Üldhuvi võiks pakkuda ESMO elutöö auhinna saanud Glasgow’ professori Peter Boyle’i ettekanne, kes juhtis tähelepanu elanikkonna vananemisega seotud vähijuhtude arvu prognoositavale tõusule maailmas. Kui 2008. aastal oli vähijuhte aastas 12,4 miljonit, siis 2030. aastaks prognoositakse tõusu 27 miljonile juhule aastas. Kui Hiinas on rahvaarvu tõus viimasel ajal peatunud, siis märgatavalt kasvab India elanike arv, aga ka Nigeeria elanikkond.

Kui 2008. aastal elas maailmas 20 miljonit vähidiagnoosiga inimest, siis 2030. aastaks prognoositakse selleks arvuks 80 miljonit. Vähidiagnoosiga elavate inimeste arvu tõstab ka elulemuse paranemine. Näiteks rinnavähi üldelulemus maailmas aastatel 1944–1954 oli 25,1%, kuid aastatel 1995–2004 juba 76,5%.

Eraldi tegutses ESMO-l ka noorte onkoloogide sektsioon. Nende hulgas varem läbi viidud uuringus (osales 595 arsti) töökoormuse suhtes leiti, et 70% vastajates kaebas ülekoormusest tingitud läbipõlemissündroomi üle ja eraelu puudumise või häirituse üle.

Ning suur hulk neist mõtleb eriala­ vahetusele. Suure koormuse all peeti silmas seda, et nad peavad nädalas konsulteerima ligi 50 patsienti. Ja nüüd mõtleme kõik meie koormustele...

Konverentsi kajastus Riina Kütneri sulest ilmus 18. novembri Meditsiiniuudiste paberlehes.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.