Irja Lutsar: E-HIV peaks muutuma riiklikuks registriks 

HIV-positiivsete patsientide andmekogu nõukogu esinaine ja Tartu Ülikooli mikrobioloogia instituudi juhataja prof Irja Lutsar saatis sel nädalal sotsiaalministrile palve algatada "Rahvatervise seaduse" muutmine, mis nimetab Eesti HIV-positiivsete patsientide andmekogu riiklikuks registriks.

Eesti Infektsioonhaiguste Selts pani 2009. aastal aluse Eesti HIV-positiivsete patsientide andmekogule (E-HIV), mille eesmärgiks on HIV-positiivsete patsientide haiguse kulu operatiivne jälgimine ja ravivajaduse prognoosimine.

Lisaks sellele on E-HIV aluseks paljudele teadusuuringutele, et mõista viiruse ja peremeesorganismi omavahelistest suheteid. E-HIV on unikaalne Ida-Euroopas, meie teadmist mööda üheski teises selle piirkonna riigis nii täiuslikku andmekogu pole.

Pöördumises toob prof Lutsar välja, et praegu põhineb E-HIV RL-HIV koodil (HIV-positiivsele patsiendile diagnoosimisel omistatud tunnus) ja patsiendi nõusolekul. Ta lisab, et sel viisil andmete kogumine nõuab aga arstidelt/õdedelt lisatööd, millega paratamatult kaasnevad ajakulu ning sisestamisvead.

Lutsar ütleb pöördumises, et andmete kvaliteedi tõstmiseks ja andmete sisestamise kiirendamiseks (linkimine X-tee kaudu teiste registrite ja asutuste laborite andmebaasidega) on otstarbekas viia E-HIV üle isikukoodipõhiseks.

"Andmekaitse inspektsioon näeb, et isikukoodi võivad delikaatsete isikuandmete töötlemisel kasutada riik ja tervishoiuteenust osutav asutus," seisab märgukirjas. "Kuna E-HIV sisaldab andmeid kõigi Eesti HIV – positiivsete patsientide kohta, siis on  kuulumine riigile loogiline."

Lutsar lisab, et E-HIV-i infotehnoloogiliste arenduste teostamiseks on olemas TerVE programmi vahendid ja arendustööd on käivitunud. TerVE programm ja sealhulgas sellele eraldatud vahendid lõppevad juunis 2015, selleks ajaks peaks isikukoodile üleminek olema teostatud.

Täna on andmekogusse käsitsi sisestatud 3960 HIV-positiivse patsiendi andmed alates nende haiguse diagnoosimise ajast. HI-viirus on diagnoositud Eestis 8972 inimesel. Riiklik register hõlmaks aga kõik HIV-positiivsed inimesed Eestis sõltumata nende nõusolekust.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.