Padrik: dilemmaks on, kuidas võita aastaid juurde?

Reedel Tallinnas toimunud konverentsil "Heategija - riik või inimene?" rääkis vähihaigete tugisüsteemist arsti pilgu läbi kliinikumi onkoloog, hematoloogia-onkoloogia kliiniku direktor Peeter Padrik.

Padrik alustas konverentsi esimese sõnavõtjana, et räägib, miks "Kingitud elu" fond on tekkinud ja ta pakub ka omajagu numbreid, mille taga on päris inimeste lood. Dilemmaks on tema sõnul, kuidas suurendada ühiskonna solidaarsust, parandamaks reaalsete inimeste võimalusi saada juurde elu.

Padrik lisas, et laste puhul on natuke teistmoodi lähenemine. "Õnneks on ka lastel kasvajaid vähem ja nende ravi vaadatakse pisut teise pilguga. Minu kogemus haigekassaga on, et elupäästvad ravimid on võetud rahastamisele," lisas ta.

Vähiprobleemist laiemalt sõnas ta, et sagedus vähki haigestuda kasvab. 10 aasta lõikes on trend püsiva kasvuga. Aastas leitakse esmaseid juhte üle 7000, mis jagunevad meeste-naiste vahel pooleks. Risk haigestuda vähki elades 75aastaseks on meestel 32% ja naistel 20%.

"Võimalused vähi vastu: parim on siin vältimine, aga paraku ei ole see absoluutne, isegi kui elada täiesti tervislikult," sõnas ta. Teine võimalus on varajane avastamine, sest seda paremad on ravitulemused. "Enamasti ei anna see aga mingeid sümptomeid enne, kui asi on väga tõsine," tõdes ta.

Ravis kasutatakse kirurgilist-, kiiritusravi, keemiaravi. Lisaks muidugi ka ravimid, mis on Padriku sõnul põhiline muutuv valdkond. "Ravi eesmärk on oluline. Haigust välja ravida pole paraku tihti võimalik, kuid siis on eesmärk anda juurde niipalju elu kui võimalik ja parima kvaliteediga," rääkis ta.

Vähihaigete ravitulemusi võrreldakse elulemusega, tavaliselt viie aasta perioodis. Parima väljavaatega on näiteks nahavähk, Hodgkini tõbi, kilpnäärme ja munandivähk, ka rinnavähk, tagaotsas on eesnäärmevähk. Samas on viimastel aastatel toimunud elulemuse kasv paljude vähiliikude osas.

Ta jätkas, et ravi paranemine toimub ravi uuenduste läbi. Enamik ravi rahastab haigekassa. "See on Eesti tugevus, et meil on selleks selge süsteem olemas," jätkas Padrik. "Erialaseltside ettepanekuid kaalutakse, arvestades kulutõhusust ja efektiivsust."  Kulutõhususe piirsumma on Eestis ca 42 000 eurot, mis pole Padriku sõnul jäik, vaid orienteeruv piir.

Paraku kõik solidaarsesse paketti ei mahu, jätkas ta. "Näiteks melanoom, mis õnneks enamasti opereeritakse ära ja inimene saab terveks," jätkas ta. Levinud haiguse korral elab patsient keskmiselt 5-11 kuud. Viimastel aastatel on lisandunud mitmeid efektiivseid ravimeid, näiteks Ipilimumab - elulemus pikeneb 6,4 kuult 10. kuule, kuid ravikuur maksab keskmiselt 92 000 eurot.  "Selle ravi maksumus ei mahu Eesti kulutõhususe paketti," tõdes ta. "Probleem on selles, et me ei tea ette, kellele see mõjub ja kellele mitte. Samas 20%, kes seda ravi saavad, ei sure!"

Teine näide, mis Padrik tõi, on uus kopsuvähi ravim Krisotiniib. Ühe kuu ravikuuri maksumus on 5400 eurot, aga see pidurdab haigust ja annab elulemuse paranemise. "Selliseid näiteid võib tuua veel, mul on nimekiri, mis ei ole täiuslik," lausus Padrik. "Eestis on süsteemselt rahastamata ka vähki ärahoidvad HPV vaktsiinid."

Konverentsi korraldas SA Hille Tänavsuu Vähiravifond "Kingitud elu", mis toetab vähihaigete ravi, mida riik ei pea piisavalt "kulutõhusaks". Üritus on kutsetega, ülekande teeb sellest Delfi.

Konverentsi modereerib näitleja Märt Avandi. Avasõnad ütles sotsiaalkaitseminister Helmen Kütt.  Üles astuvad veel TAI direktor Maris Jesse, haigekassa juht Tanel Ross, meediaärimees Hans H. Luik, kodutute aitaja Riina Solman (end Vändre), vaimulik Toomas Paul, riigikogu liige Jaak Aaviksoo ja muidugi ka ajakirjanik Toivo Tänavsuu, kes on fondi üks juhte ja asutajaid. Ettevõtjate diskussioonis osalevad Märt Haamer, Märt Vooglaid ja Kristjan Rahu

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.