PERHis saab rindu uurida uue 3D seadme abil

Põhja-Eesti Regionaalhaiglas on kasutusele võetud uudne 3D mammograaf, mis võimaldab usaldusväärselt uurida ka nooremate naiste rindu, kirjutab haigla oma uudisteküljel.

Regionaalhaigla radioloogiakeskuses on oktoobri algusest alustanud tööd tomosünteesi uus mammograafia seade, mille abil on lisaks tavamammograafiale võimalik teostada rinna tomosünteesi, võtta tomosünteesi kujutistele toetudes tomobiopsiat valitud rinna kihist ja kolde lokalisatsioonist, paigaldada klipse tuumorikolde märgistamiseks (neoadjuvantravi eel) ning teostada rinnakolde preoperatiivset traatmärgistamist.

„Rinna tomosüntees on suhteliselt uus rinna radioloogilise uuringu meetod, mis kasutab kihiti registreeritud röntgenkujutisi, et saada sarnaselt kompuutertomograafia kujutisele, 3D kujutis rinna koest," tutvustas radioloogiakeskuse juhataja doktor Maret Talk.

Põhiliseks tomosünteesi eeliseks võrreldes tavamammograafiaga on võimalus kihiti eristada rinnakoe peenstruktuure. "Hiljutiste kliiniliste uuringutega on kinnitust leidnud tomosünteesi märkimisväärselt kõrgem spetsiifilisus ja sensitiivsus võrreldes tavamammograafiaga," lisas ta.

Talgi sõnul aitab tomosüntees tiheda rinnakoe korral paremini diagnoosida, st väheneb valenegatiivsete juhtude arv, mis omakorda muudab soodsaks perspektiivi edaspidi kaasata mammograafilisse sõeluuringusse ka nooremad naised (alates 45 eluaastast), kelle rinnakude on valdavalt röntgenoloogiliselt tihedam.

Loe samal teemal pikemalt 2.12 Meditsiiniuudiste paberlehest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.