Rüütel juurdehindlusest: asjade areng on olnud imelik 

Õiguskantsler Indrek Teder teatas eile, et on esitanud Riigikohtule taotluse tunnistada kehtetuks põhiseadusvastane ravimite juurdehindlust reguleeriv määrus. Sotsiaalministeeriumi ravimiosakonna juhataja Dagmar Rüütel ütles kommentaaris, et juurdehindluste saaga on väga huvitav, ent kuna teema on keeruline, ei ole keegi viitsinud sellesse põhjalikumalt kaevuda ning tunnistas, et asjade areng on seni olnud imelik.

Dagmar Rüütli kommentaar ravimite juurdehindluse teemale:

Seaduse ja Vabariigi Valitsuse (VV) määruse kooskõla on Riigikohus juba analüüsinud ja leidnud, et see on segane (pikki aastaid on kohtu vahet käidud, mis päädis Riigikohtu halduskolleegiumi 31.10.2013. a otsusega nr 3-3-1-84-12).

Tulenevalt riigikohtu lahendist ja apteekide ühenduse pöördumisest tegi õiguskantsler valitsusele ettepaneku viia määrus vastavusse seadusega.

Segasuse kaotamiseks/õigusselguse parandamiseks koostasime ravimiseaduse muutmise eelnõu, millega loodaks vajalikud definitsioonid ja kehtestataks ravimite juurdehindluse piirmäärad üheselt mõistetavalt ja tühistataks VV määrus. Analoogse eelnõu algatas riigikogu sotsiaalkomisjon aastal 2010 - 714 SE, aga kahjuks langes see eelnõu menetlusest välja riigikogu uute valimiste tõttu.

Seaduse muutmise eelnõu sai nüüd uuesti esitatud valitsusele kabineti istungil arutamiseks ja lahendamiseks.

Õiguskantsleri antud tähtaeg on tänaseks kaugelt möödunud, aga valitsuskabineti istungi päevakorda ei ole juurdehindluste teema seniajani jõudnud (ei oska öelda, miks). Seetõttu ei ole õiguskantsleril ilmselt muud üle jäänud, kui kohtusse pöörduda.

Juhul kui kohus peaks VV määruse (juurdehindluse piirmäärad) tunnistama seadusega vastuolus olevaks ja tühistaks selle, oleks ravimite juurdehindlused sisuliselt vabad – seadus ütleb vaid, et hulgimüügisektori sisseostuhindade alusel kaalutud keskmine juurdehindlus peab jääma vahemikku 7-10% ja jaemüügisektoril 21-25%. Millest konkreetselt aga üks tegutsev hulgimüüja või apteek peaks juhinduma, ei tea. On muidugi ka võimalus, et kohus ei tühista VV määrust.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

14. august 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

mai 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

juuli 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.