Tartu ülikool panustab Vietnami arstiharidusse

Tunnustamaks Tartu ülikooli teadlaste pikaajalist edukat rahvusvahelist teaduskoostööd vietnamlastega, anti Tartu ülikooli füsioloogilise genoomika professor Sulev Kõksile Vietnami Hue meditsiini- ja farmaatsiaülikooli külalisprofessori tiitel, kirjutab Novaator.

Professor Sulev Kõks, Teid nimetati Hue meditsiini- ja farmaatsiaülikooli külalisprofessoriks, kuna arendate Vietnami meditsiiniharidust ja aitate koolitada nende meditsiiniõppejõude nii Eestis kui seal. Mille poolest Vietnami arstiharidus Eesti omast erineb?

Juba selles mõttes on seal teine maailm, et Vietnami ülikooli arstidiplomiga võib töötada ainult Vietnamis, aga Tartu ülikooli omaga kõikjal maailmas. Meie õppekava vastab kõigile rahvusvahelistele standarditele.

Kas see tähendab suurt pädevuste erinevust?

Kindlasti ka seda, aga Hue ülikoolil on täitmata ka väga palju formaalseid nüansse. Reeglina on meie ja nende arstiõpe, seal hulgas praktikamahud, üsna sarnased. Nii siin kui seal õpitakse arstiks üldjuhul kuus aastat.

Täiesti erinevad on aga tudengite arvud. Hue ülikoolis kandideerib igal aastal 1000-le arsti eriala õppekohale ligi 20 000 noort. [Võrdluseks: Tartu ülikoolis asus sel aastal arsti, hambaarsti ja proviisori eriala õppima kokku 250 uut üliõpilast. Keskmiselt kandideerib ühele kohale kolm kuni kuus inimest. (autor)]

Mis Vietnamis arstitudengitest pärast lõpetamist saab, elavad nad hästi?

Vietnami mõistes saavad sealsed arstid väga head palka. Vietnamis on arstid kindlasti hästi teenivad inimesed, aga nende palgad ei ole muidugi võrreldavad Euroopa omadega.

Millist koostööd Tartu ja Hue ülikooli meditsiiniteadlased teevad?

Väga edukas on olnud meie koostöö reproduktiivmeditsiini valdkonnas. Esimene Kesk-Vietnami katseklaasibeebi sündis tänu Tartu ülikooli arstidele selle aasta augustis.

Hue ülikoolil oli kehaväliseks viljastamiseks vajalik aparatuur olemas, kuid nad ei osanud seda kasutada. Me läksime, tegime selle ära ja õpetasime ka neid. Nüüd suudavad nad juba ise väga edukalt katseklaasis viljastamisi läbi viia.

Viljatusravi teema võib Vietnami kontekstis tunduda asjatu, kuna see on riik, kus on väga suur sündimus ja rahvastiku kasv. Kuid seal on väga palju inimesi, kes lapsi ei saa. Nende kultuuriruumis on see eriliselt suur õnnetus, kuna on suur kultuuriline surve lapsi saada.

Täismahus intervjuu Novaatori kodulehel.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.