Euroopa Kohtu lahend: kinnipeetav Rumeeniast otsis südameopi pärast abi kohtust ja võitis

Rumeenia ametivõimud keeldusid täitmast kohtu korraldust teha kinnipeetud isikule südameoperatsioon tsiviilhaiglas

Marian Chirita vs Rumeenia, kohtuotsus 21.10.2014, avaldus nr 9443/10

Asjaolud

Kaebaja on etniline mustlane ning kannab vabaduskaotuslikku karistust Jilava Vanglas. 2009. a jõustus kohtulahend, mis kohustas ametivõime paigutama kaebaja tsiviilhaiglasse südameoperatsiooni tegemiseks, kuid ametivõimud ei pööranud kohtulahendit täitmisele. Kaebaja avaldus EIK-ile oli konventsiooni artikli 3 rikkumise tuvastamiseks. Valitsus väitis, et kaebaja keeldus ise operatsioonist

EIK-i seisukohad

Viidetega kohtulahenditele selgitab EIK, et kinnipidamisasutuses võimaldatava ravi tase on eelduslikult madalam kui parimates tsviilhaiglates. Kinnipidamisasutuses ravistandardite hindamisel tuleb lähtuda konkreetse kaasuse asjaoludest, lähtudes vajadusest austada inimväärikust ning võttes arvesse kinnipidamisest tulenevaid praktilisi piiranguid. Isikule tuleb koostada kõikehõlmav ravistrateegia ning seda ellu viia, mitte aga piirduda üksikute sümptomite raviga. EIK võib ravi kohasuse hindamisel lähtuda ka sellest, kas isiku tervislik seisund on kinnipidamise ajal halvenenud.

Käesolevas asjas andis kohus lahendi kaebajale südameoperatsiooni teostamiseks tsiviilhaiglas. Valitsus ei esitanud mingeid tõendeid kaebaja sissevõtmise kohta tsiviilhaiglasse. Kaebaja keeldumine operatsioonist oli vangla haigla suhtes. Ametivõimud ei täitnud nelja aasta kestel kohtulahendit kaebajale tsiviilhaiglas südameoperatsiooni teostamiseks. Tegemist oli alandava kohtlemisega EIÕK artikli 3 tähenduses.

Mittevaralise kahju hüvitamiseks palus kaebaja määrata 7 000 eurot.

Resolutsioon

1.      EIÕK artikli 3 rikkumine;

 2.      Mittevaralise kahju hüvitamiseks määras EIK 7 000 eurot.

EurActivist tõlkis Mari Amos

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.