Kas nädalavahetusel haigestudes on vaja EMO-sse minna, et töökoha jaoks tõend saada?

Ühes Eesti suurettevõttes töötav lugeja tundis kasulik.delfi.ee lehe kaudu huvi, kuidas tööandja jaoks arstitõend saada, kui nädalavahetusel haigus peale tuleb,

"Töötan ühes Eesti suures ettevõttes, kus töö käib graafiku alusel ja ka nädalavahetusel. Praegu nõuab otsene juht minult laupäevase haigestumise korral minekut EMO-sse. Kui mul aga näiteks on lahtise kõhuga olukord, siis EMO on küll viimane koht, kus 3-5-tunnist istumist tahaks teha. Kui perearst nädalavahetusel ei tööta, kas tõesti muud varianti pole, kui arstitõendi saamiseks EMO-sse minna?" küsis lugeja.

Vastab tööinspektsiooni töösuhete nõustamistalituse juhataja Anni Raigna:"Töölepingu seaduse § 19 sätestab töötaja õiguse keelduda töö tegemisest ja nimetab alused, millal töötaja seda õigust kasutada võib. Üheks aluseks on näiteks töövõimetus, mida tõendab arsti poolt väljastatud töövõimetusleht. Seega kui töötaja puudub haigestumise tõttu töölt, peaks haigestumist tõendama töövõimetusleht.

Arst töövõimetuslehte tagasiulatuva kuupäevaga ei väljasta. Seetõttu võib tekkida olukord, kus töötaja peab nädalavahetusel tööl olema, kuid haigestumisel pole perearst kättesaadav. Sellisel juhul tuleb kõne alla erakorralise arstiabi poole pöördumine. Samuti pole välistatud erikokkulepe perearstiga, kus perearstil oleks võimalik haigestumine ka tööajaväliselt fikseerida (nt telefoni automaatvastus, e-kiri vms). Taolised võimalused tuleks aga läbi rääkida oma perearstiga. Töövõimetuslehe väljastamise kohta soovitame täpsustada Haigekassalt (infotelefon 16363).

Igal juhul tuleb tööandjat esimesel võimalusel haigestumisest teavitada ning selgitada ka asjaolu, et perearst pole kättesaadav ning erakorralise arstiabi poole pole võimalik pöörduda. Töötaja ja tööandja võivad kokku leppida vaba aja andmises tööaja ulatuses, mil töötajal pole töövõimetuslehte esitada. Kokkuleppe sõlmimisel tuleks lähtuda vastastikusest usaldusest ja mõistlikkusest, arvestades üksteise huve. Kõne alla võib tulla ka tasustamata puhkuses kokkuleppimine."

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.