Suitsetamine kulutab Y-kromosoomi?

Mehed kipuvad naistest pisut sagedamini vähki haigestuma. Põhjuseks võib olla Y-kromosoomi kadumine vererakkudest, mis suurendab kasvajate tekkeohtu kogu kehas.

Meessugukromosoomile saab saatuslikuks suitsetamine, näitas ajakirjas Science ilmunud uurimus.

Rootsi arstidele on kättesaadavad mitme pikaajalise terviseuuringu andmed, kus on jälgitud inimeste eluviise ja haiguste tekkimist. Uppsala ülikooli teadlased analüüsisid kolme sellise uuringu käigus kogutud 6000 mehe vereproove ja võrdlesid valgete vererakkude pärilikkusainet.

Y-kromosoom hakkas vererakkudes kaduma vanadel meestel ja suitsetajatel. Tubakaarmastajatel hävisid valgete vereliblede Y-kromosoomid keskmiselt kolm korda suurema tõenäosusega kui neil, kes sigarette ei tõmmanud.

Uurimuse autori Jan Dumanski oletusel võib Y-kromosoom sisaldada vähi eest kaitsvaid geenijärjestusi ja kui need kaovad immuunsüsteemiga seotud rakkudest, hakkabki vähk kehas vohama.

Teooria pakub võimaliku selgituse, miks on mehed vähile vastuvõtlikumad. Samas suureneb tavatute kromosoomidega rakkude arv ka vananemisel, seega ei pruugi Y-kromosoomi kadumine olla otsene vähi tekkepõhjus.

Refereeritud Novaatorist.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.