Minister Kruuse andis riigikogus aru

Eile vastas riigikogus arstiabiteemalisteele arupärimistele tervise- ja tööminister Urmas Kruuse.

Ministrile oli kokku esitatud neli küsimust:
1. "Haigekassas plaanitav muudatus mõjutab eeskätt Eesti perearste. Millised on praeguste analüüside tulemused selles osas, kui palju vajavad perearstid lähitulevikus lisakoolitusi ja -ressurssi?"

2. "Paljud arstid on rõhutanud, et plaanitava muudatusega võib perearst muutuda vaid pelgalt saatekirja andjaks. See omakorda koormaks tervishoiusüsteemi veelgi. Näiteks puudutab see günekoloogi vastuvõttu, kus on oluline regulaarne kontroll. Kas Te pooldate kõigi eriarstide puhul saatekirja kohustuslikuks muutmist ja leiate, et perearstidel peab olema valmisolek nii teadmiste kui aparatuuri näol teha ka näiteks günekoloogilist läbivaatust?" *

Minister Kruuse vastas kahele esimesele küsimusele korraga:
"Eesti tervishoiu arengusuunad aastani 2020" dokumendis on ette nähtud lisaks muule ka peamised tegevussuunad esmatasandi tervishoiu arendamiseks aastani 2020. Üks eesmärk eespool mainitud dokumendis on tugevdada perearsti kui koordineerija ja väravavahi rolli ja suurendada krooniliste haigete jälgimist perearsti juures. Samad eesmärgid on püstitatud ka peremeditsiini eriala arengukavas aastani 2020. Haigekassa tööplaanis on tõepoolest 2015. aasta jooksul planeeritud analüüsida koostöös perearstide ja erialaseltsidega, kas ja millisel määral aitaks saatekirja nõude kehtestamine saatekirjata arstierialadel kaasa arsti poole pöörduva inimese tervisemurele kiirema lahenduse leidmiseks. Saatekirja nõude kehtestamise eesmärgiks on anda perearsti poolt kiiremat abi neile patsientidele, kelle terviseprobleem on lihtsam, ning aidata kaasa eriarsti ooteaegade lühendamisele neile patsientidele, kes vajavad kiiresti erialaspetsialisti tähelepanu."

3. "Eesti arstide seas on juttu nn eelsaatekirja kehtestamise vajadusest. See tähendab, et perearst saadab eriarstile eelsaatekirja, kes selle läbi loeb ning annab esialgse hinnangu, kas patsient üldse peab eriarsti vastuvõtule olema, kui kiireloomulise ravijuhtumiga on tegemist jne. Eelsaatekirja kehtestamine hoiaks ära patsiendi ilmaaegse jooksutamise. Mida Te arvate eelsaatekirja kehtestamise mõttest ja kas te olete seda haigekassa nõukogus arutanud?"

Kruuse:
Kaalume tõepoolest saatekirja nõude kehtestamist kõigil erialadel. Me mõistame, et see ei ole muudatus, mis saab rakenduda kohe täies mahus. Arvestades aga esmatasandi arenguid, kus meeskonda hakkab kuuluma ka ämmaemand, kelle tegevuse juurde kuulub lisaks raseduse jälgimisele ka lihtsamate analüüside võtmine, reproduktiivtervisealane nõustamine ja teatud retseptide väljastamine, on see tulevikus igati asjakohane. Ka praegu osutab umbes 10% perearstidest osaliselt günekoloogilisi teenuseid. Vastavad vahendid on teenust osutavatel perearstidel olemas ja teenus loomulikult rahastatud.

4. "Milline on Teie kui ministri seisukoht, kas iga eriarstile vastuvõtu saatekirja kohustuslikuks muutmisega laheneb eriarsti vastuvõttude pikk järjekord ning kõikidele patsientidele saab olema garanteeritud eriarsti vastuvõtule pääsemine eriarstiabi ravijärjekorra maksimumpikkuse (näiteks ambulatoorse eriarstiabi puhul kuus nädalat) aja sees?

Kruuse:
Ravijärjekordade lühendamine on üks tervisevaldkonna eesmärkidest. Vastavalt Eesti Haigekassa arengukavale aastani 2018 on oluline leida tervikuna lahendusi ooteaegade lühendamiseks nii raviasutustes kui ka üksikutel erialadel. Kindlasti ei ole nii keerulisele probleemile, nagu on pikad ravijärjekorrad, ühte lihtsat lahendust. Esmatasandi tugevdamine on üks tegevus ravijärjekordade lühendamiseks. Nagu eelnevalt mainitud, läbi saatekirjanõude kehtestamise pigem paraneks teenuse kättesaadavus sellele patsiendile, kellel on ilmtingimata vaja eriarstiteenust.
Lisaks eelnevale on Haigekassa ühe tegevusena alates käesolevast, 2014. aastast rakendatud ravi rahastamise uutes lepingutes seadnud ka tervishoiuteenuse osutajale ülesandeks tagada teenuse osutamine ettenähtud aja piirides ning anda kindlustatule võimalus registreeruda ravijärjekordadesse vähemalt 4 kuu jooksul. Ja seda kindlustatud õiguste kaitset järgib Eesti Haigekassa oma lepingupartnerite juures. Optimaalne tervishoiuteenuse kättesaadavuse tagamise nõuab muudatusi ka tegelikult haiglatesiseses töökorralduses, sh ambulatoorse ja päevaravi eelisarendamises ning tervikliku patsiendikäsitluse arendamist.

Viktor Vassiljev:
Lugupeetud härra minister! Teie jutust kumab nagu läbi, et inimesed, kes tahavad minna tippspetsialisti juurde, need on mingisugused, ma ei tea, inimesed, kes tahavad oma enesehinnangut tõsta sellega, et pääseda kindlasti professori jutule. Neil pole midagi targemat teha ja nad tahavad targa inimesega rääkida. Aga siiski on massiliselt inimesi, kes tõepoolest vajavad spetsialisti konsultatsiooni, kellel on saatekiri olemas ja ikkagi ootavad kuude viisi järjekorras. Samas võib sama kõrge tasemega spetsialisti tasulisele vastuvõtule saada praktiliselt kohe. Te räägite, et arstiabi peab olema õige ja õiglane. On see süsteem siis õige ja õiglane, kus haigekassa raha eest ei saa, aga oma raha eest saab?

Kruuse:
Tippspetsialisti juurde pääsemise üle võiks ja peaks tulevikus rohkem otsustama spetsialist, kellel on rohkem teadmisi sellest, et kas selle tippspetsialisti juurde on vaja minna kohe või mitte. Te saate ise, hea küsija, väga hästi aru sellest, et kui kõik inimesed otsustaksid ühel hetkel minna ühe tippspetsialisti juurde ja 50–70% nendest juhtudest ei oleks vaja tippspetsialisti juurde minna, vaid piisaks tipp-perearstist, siis see järjekord oleks selgelt ebaõiglane ja annaks meile täiesti ebaadekvaatse informatsiooni, signaali, et neid erialaarste oleks meil juurde vaja kordades rohkem. Seetõttu õige ja õiglase süsteemi puhul ma pidasin silmas ka seda, et kui me vaatame tervishoiusüsteemi tervikuna, siis ligi 50% juhtudest erakorralise meditsiini osakonda ei ole vajadust kohale minna ja piisaks sellest, kui selle probleemi lahendab ära perearst.

 

 

 

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.