EAÜ: Suurkette maal apteeke avama kohustav eelnõu on rakendamatu

Eesti Apteekide Ühenduse (EAÜ) hinnangul ei paku sotsiaalministeeriumis koostatud ja riigikogu menetluses olev ravimiseaduse eelnõu sisulisi lahendusi maa-piirkonnas apteegiteenuse kättesaadavuse säilimiseks.

Eelnõu peaks väidetavalt andma Ravimiametile õiguse kohustada apteegisektoris tegutsevat suurketti vajaduse korral maal apteeki avama. Selline lahendus on aga lühemas perspektiivis sisutu. Paraku ei tegeleta endiselt sektori struktuursete probleemidega, mis omakorda mõjutab tervishoiusüsteemi kulu-efektiivsust tervikuna.

"Eelnõu, mis kohustab suurkette maal apteeke avama, on põhimõtteliselt rakendamatu, sest selleks ei saa kohustada vertikaalselt integreerunud apteegikette, kellel on uue apteegi asutamine keelatud," selgitas olukorda EAÜ juhatuse liige Tanel Terase, lisades, et tema hinnangul on olukord kohati isegi skisofreeniline. Nimelt seatakse ühelt poolt suurkettidele justkui kohustus maal apteeke asutada, teisalt aga nõutakse vertikaalselt integreeritud apteegipidajatelt tegevuse lõpetamist 2017. aastal või apteekidele ostja leidmist.

Põhiseadus näeb riigile ette kohustuse sellises sundvõõrandamise olukorras tagada omanikele õiglane ja kohene hüvitis. Seega, kui ettevõtjad apteeke selleks ajaks sundvõõrandamise kohustuse eelse turuhinnaga maha müüa ei suuda, ootab riiki ilmselt ees väga suurte kahjunõuete laine.

EAÜ arvates on menetluses oleva eelnõuga võetud suund lausliberaalse turu suunas, kus ei ole võimalik ka ravimite hinnale piiranguid seada, sest riigi tegevus madala ravimi hinna saavutamise osas ei ole järjepidev. Paraku on riigi prioriteet riigieelarve täitmine, mitte madal ravimi hind. Vastasel juhul ei nõuaks riik ravimitelt Euroopa Liidus lubatust kõrgemat käibemaksu, mis muudab tarbijale ravimi kallimaks ja mida Maailma Terviseorganisatsioon on korduvalt tauninud.

Sektor on omalt poolt välja käinud mitmeid lahendusi, kuidas tagada avaliku sektori ja patsiendi kulutaseme säilimine ning geograafiline kättesaadavus selliselt, et oleks tagatud ka ettevõtjate huvide kaitse. Kahjuks ei ole ettepanekute osas antud isegi tagasisidet.

"Seadusandja ei ole suutnud apteegituru reguleerimiseks pakkuda mõistlikku ja õiguslikult pädevat lahendit. Tegeletakse pseudoeelnõudega, mille põhiseaduspärasus on kaheldav ning mis ei vii lahenduse poole, vaid külvavad järjest enam segadust ja ebakindlust," sõnas Terase. Tema väitel on põhiseadusvastane juurdehindlusmäär ja lausliberaalne turg ka põhilised maa-apteekide kadumise katalüsaatorid, mida kinnitab teiste riikide kogemus.

Terase sõnul on selge, et apteegiturgu ootab ees ulatuslik liberaliseerimine, mille tagajärjeks on paljude teiste riikide kogemuse najal perspektiivis arvestatav hinnatõus ja kättesaadavuse vähenemine maa-piirkonnas. Nii on ilmselt realiseerumas ka apteegi asutamispiiranguid käsitleva riigikohtu lahendi riigikohtunike Jüri Ilvesti, Peeter Jerofejevi ja Tambet Tampuu eriarvamuses toodud ennustus, et riik ei pruugigi leida asutamispiirangute asemele põhiseadusega kooskõlas olevat meedet, mis hoiaks ära üldapteegiteenuse kättesaadavuse halvenemise maa-piirkonnas. Ka riigikohtunik Ivo Pilving hoiatas oma eriarvamuses, et Riigikohtu poolt pakutud alternatiivid ei pruugi olla sama efektiivsed kui asutamispiirangud.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.