Pille Ilves: ELi direktiiv rõhutab raha vaba liikumise põhimõtet

Eesti patsientide esindusühingu juhataja Pille Ilves ütles Postimees Tervisele, et patsiendile tuleks hüvitada tervishoiuteenused olenemata sellest, kus ja millal ta teenuseid sai ja kas teenuseosutajal on leping haigekassaga või mitte.      

Ilves nimetab seda «raha patsiendiga kaasa» põhimõtteks. Tema hinnangul rõhutab sellist vaba raha piiriüleselt liikumise põhimõtet ka Euroopa Liidu direktiiv. «Ravikindlustuse seaduse § 66-1 kajastab mingil määral vaba liikumise põhimõtet, kuid lisatud on ka kolm piirangut, mis vaba liikumise põhimõtte rakendumist oluliselt vähendavad,» rääkis ta.

Tema sõnul kehtestatakse hüvitise õigus vaid osale teenustest, mille valib välja haigekassa nõukogu. Lisaks hüvitatakse inimesele vaid haigekassa lepingupartnerite juures saadud teenus. Samuti ei maksta rohkem kui aastase ravijärjekorraga teenuste eest hüvitist välja kohe, vaid alles siis, kui tegelik järjekord on patsiendini jõudnud.

Patsientide esindusühing on seisukohal, et kõigil patsientidel on õigus õigeaegsele, kvaliteetsele ja vajadustest lähtuvale tervishoiuteenusele, mille peab tagama riik. «Hetkel on Eesti sotsiaalkaitse kulutuste protsent SKT-st teiste riikidega võrreldes madalaimate hulgas, mis näitab riigi vähest huvi tervishoiu ja sotsiaalvaldkonna osas,» ütles Ilves.

Tema sõnul on ühing seisukohal, et praegused kulud ei taga Eesti elanike inimväärset tervist ja elukvaliteeti ning riigi ainus võimalus selle olukorra parandamiseks on suurendada valdkonnale kuluvat raha ja osutada teenuseid õigel ajal, et tulevikus ei peaks hakkama raha laenama.

Ilvese hinnangul on õigel ajal osutatud tervishoiuteenus riigile odavam, sest arvestada tuleb ka sellega, et teenuse ootamise ajal halveneb patsiendi terviseseisund, ta võib kaotada töövõime ning ei suuda nii ühiskonda panustada.

Tänase Postimehe arvamusloos küsis Tartu Ülikooli tervishoiukorralduse professor Raul-Allan Kiivet kuivõrd mõistlik on idee, et kindlustatud isikud saaksid haigekassalt tagasi küsida osa rahast, mis nad on tasunud väljaspool ravijärjekorda saadud tervishoiuteenuse eest.

«Kõik pole kuld, mis hiilgab, sest kavatsetava muudatusega lükatakse kõrvale Eesti ravikindlustuse põhiväärtused – solidaarsus ja õiglus –, mis on 20 aastat olnud meie tervishoiu suurimateks saavutusteks ja eeskujuks paljudele riikidele, sh kadestamisväärseks nii soomlastele kui rootslastele,» ütles ta.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.