Ravimresistentsed mikroobid tapavad aastal 2050 rohkem inimesi kui vähk

Ravimresistentsed ehk ravimitele mitte alluvad haigustekitajad tapavad 35 aasta pärast maailmas aastas 10 miljonit inimest – rohkem kui praegu sureb inimesi vähki. Praegu sureb taoliste viiruste ja bakterite tõttu ligikaudu 700 000 inimest aastas.

Just sellise väitega tullakse välja Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) ravimresistentsete haigustekitajate kohta koostatud raportis.

Uuringus tuuakse välja, et üha suurem probleem on üsna tavaliseks peetud haigustega nagu põiepõletik ja kopsupõletik, mis ei taha alluda seni kasutusel olnud ravimitele. Selle probleemiga seistakse silmitsi kõikjal maailmas.

Samas aga ei levi selle tendentsi kohta piisavalt infot ehk WHO tõstab probleemi süvendava asjaoluna esile vähest infovahetust. Näitena tuuakse välja multiravimresistente tuberkuloos ehk tuberkuloosivorm, mis ei allu mitmetele erinevatele ravimitele.

Multiravimresistentsus omakorda teeb väga spetsiifiliseks ja pikaajaliseks vastava tuberkuloosi ravi. Ravi pikaajalisuse tõttu jätavad inimesed selle sageli pooleli, mis omakorda süvendab kogu ravimresistentsete haigustekitajate probleemi.

Eestis hakkas tuberkuloosi haigestumine sagenema taasiseseisvumise järel ning saavutas kõrgeima taseme 1998. aastal, mil registreeriti kokku 820 tuberkuloosi haigusjuhtu. Alates 1998. aastast on Eestis tuberkuloosi haigestumine siiski langenud.

Eesti on eriliseks probleemiks väga kõrge multiravimresistentse tuberkuloosi ja HIV-nakatunud tuberkuloosihaigete osakaal. Näiteks 2010. aastal oli kõigist esmastest tuberkuloosijuhtudest 13,8 protsenti multiravimresistentsed. Kümnendik tuberkuloosihaigestest olid HIV-positiivsed.

Loe edasi portaalist ERR Teadusuudised

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

18. detsember 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.