Süüfilise tõi Euroopasse ilmselt Kolumbuse meeskond

1495. aastal ilmnes Euroopas hirmus tõbi. Prantsuse sõdurid, kes tulid tagasi võidukalt sõjakäigult Itaaliasse (ja ilmselt seal ka prostituutidega magasid või kohalikke naisi vägistasid), hakkasid surema seni tundmatusse, sugulisel teel levinud haigusesse.

Nahale ilmusid paised, mis meenutasid tammetõrusid, haigest eraldus sellist haisu, et ka ümbritsevad inimesed tundsid end haigetena, haigestunud ise tundsid aga sellist piina, nagu nad oleks sattunud leekidesse. Jumal karistas inimkonda uue haigusega. Kaasaegsete kirjeldused haigusest ei pruugi just kõige teaduslikumalt kõlada, aga nii ta tuli. Süüfilis.

Kust ta tuli, pole lõplikult siiani selge. Mõned nimetasid seda suurteks rõugeteks, enamasti süüdistati aga ikka naabreid - inglased kutsusid seda prantsuse haiguseks, prantslased itaalia haiguseks, itaallased aga hispaania haiguseks. Ameerika haiguseks ei osatud seda toona isegi pidada. Nakkuse tegelikuks tekitajaks oli bakter Treponema pallidum.

Levinud versioon ütleb, et haigus saabus Kesk-Ameerikast Kolumbuse esimeste reiside aegu, kuigi väidetavalt on ka Horvaatiast leitud luid, mis võiks viidata süüfilisele Euroopas enne Kolumbuse reise. Kolumbuse-versiooni vaidlustav teooria on seotud jälgedega, mida süüfilis jätab ohvri luudesse. Sarnaseid deformatsioone on leitud ka laava ja tuha alla mattunud iidses Pompeis, rääkimata mitmetest arheoloogilistest leidudest mujal Euroopas.

Edasi loe Fortest

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

18. detsember 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.