Allik: Võrgustumisega lõhutakse konkurentsimudel

PERHi juht Tõnis Allik esines Meditsiiniuudiste konverentsil Meditsiin 2015.

Allik: "Ma katsun siis võrgutaja poolset vaadet esindada.

Paraku on Eesti rahvas kahanevate stsenaariumitega ja see mõjutab kõiki avaliku sektori valdkondi. On siiski kaks piirkonda, kus haiglajuhid võivad rahulikumalt öösel magada - see on Harjumaa ja Tartu. Igal pool mujal on trendid murelikumad. Seega tuleb mõelda, mis nipiga arstiabi maakondades säilitada. Samas peab arvestama, et tööd küll on, kuid kuidas tagada arstile täiskoormus.

Vaadates asja keskuse pilguga, siis me näeme, et maakondadest keskusesse tulnud ravijuhtude arv on aja jooksul kasvanud. See on ka mõistetav, et me üritame teatud juhte keskusesse tuua. Samas on meil Eestis ka konkurents, kus me võistleme näiteks Rapla haiglaga. Samuti kipub süvenema arvamus, et Tallinnas ja Tartus on paremad arstid. Ja eks me oleme omalt poolt ka kõik sellise arvamuse kujunemiseks teinud.

Jäädes sellise konkurentsimudeli juurde, siis on need trendid süvenemas. Selle tulemusel ei jäägi muud üle, kui riik peaks täpsemalt määratlema, millist arstiabi tuleb kohapeal pakkuda. Kui me piirdume ratsionaalsusega, siis jõuame tagasi selle mõtte juurde, mis öeldi välja juba 90ndate algul - et Eestis piisab ühest või kahest haiglast.

Minu nägemuse kohaselt tuleb siin siiski luua mingisugused standardid, et millised teenused tuleb inimese juurde viia. Samas tuleb arvestada ka mahtudega. Teravamaks näiteks on siin sünnitus.

Kui ühe haigla maht on väike, siis kui väiksemad haiglad summeerida, siis pole see maht enam sugugi väike.

Lähtuvalt rahvastiku trendidest on võrgustumine õige riiklik poliitika. Sellega lõhutakse ära konkurentsimudel ja ehitatakse üles koostöö.

Võrgustumisest on maalitud midagi sõjalaadset kahe haigla vahel. Et see on TÜKi ja PERHi vaheline võistlus. Tegelikult on asi sellest kaugel ja me oleme heades kollegiaalsetes suhetes.

Kui seni me oleme rääkinud piirkondadest, kust me patsiente saame, siis edaspidi räägime piirkondadest, mille eest vastutame.

Mõte, et võrgustumisega peaks olema seotud ka keskhaiglad, on õige. Seni kuni Tallinnas on haiglate vahel konkurents, siis muidugi vaatavad keskhaiglad seda kui järjekordset konkurentsiolukorda.

Kõige valulisem teema võrgustumise juures on personal. Kindlasti pole ühte võluvitsa. Kõigepealt säilitavad üldhaiglad minu nägemuse koghaselt ise kohustuse personali leida. Samas me arvestame suurenenud personalivajadusega ja võtame tööle rohkem arste, kes hakkavad siis ka tütarhaiglates tööle. Samuti saavad tütarhaigla arstid töötada ka emahaiglas. Võimalik, et see ei muutu põhitöö osaks, vaid jääb endiselt lisatööks.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.