Dividende ei peaks maksustama

Meditsiiniuudised uuris, kas dividendid peaksid olema maksustatud sotsiaalmaksuga.

Kas dividendid peaksid Teie hinnangul olema sotsiaalmaksustatud?

Tõnu Velt
Qvalitas Arstikeskus AS juhatuse esimees
Ei, ma ei pea õigeks, et dividende tuleks maksustada sotsiaalmaksuga seepärast, et üksikute ettevõtete juhid teenivad tõenäoliselt omanikutulu rohkem kui palgatulu. Peame meeles, et kogu majandusest ja majanduses teenitavast kasumist on selliste ettevõtete osakaal mikroskoopiline - ometi läheksime siis haubitsaga kärbest püüdma. Liiatigi - ega ükski maks pole asi iseeneses. Maksutulu kogub riik selleks, et seda vastavalt maksumaksja poolt seatud prioriteetidele ümber jagada. Niisama mõelda, kust ja milliseid makse tõsta, tundub Eesti ettevõtluskeskkonna arendamise seisukohast kontraproduktiivne.
Kui vaatame ka tervishoiu- ja meditsiinisektorit, siis siin on juba Haigekassa ravivaliku jaotamise tõttu niigi see probleem, et varsti on ainult paar riiklikku tööandjat ja ettevõtlikel arstidel ja meditsiinispetsialistidel on väljakutsete spekter ahtrakeseks jäämas.

Georg Männik
sotsiaalekspert
Dividendide maksustamine sotsiaalmaksuga on põhimõtteliselt ebaõige. Põhjuseks on see, et sotsiaalmaks on tööjõumaks ja otseselt seotud konkreetsete töötajate sotsiaalsete garantiidega juhtudeks kui tal töised sissetulekud katkevad. Seega, need on seotud töötajate töötasuga. Dividendid aga on omaniku õigus saada tuludelt kasu ettevõtluseks võetud riskide kandmise ja turukonkurentsis püsimise eest.  Dividendid arvutatakse kasumilt aga kasum ei formeeru ainult töötasude kokkuhoiult, vaid ka tõhusast juhtimisest, uudsete meetodite rakendamisest jpm. Dividendide maksustamine sotsiaalmaksuga võib viia ettevõtjate motivatsiooni vähenemisele tõhusaks ettevõtte juhtimiseks ja ettevõtluse edasiseks arendamiseks ning muudab dividendi mõiste sisu millekski muuks.

Dag Nurm
Keila Taastusravikeskus AS juhatuse esimees
Dividendi mõte ongi olla dividend, mitte palk. Loomulikult on oluline tagada, et riik saab õigustatult oma maksud kokku kogutud. Piinilk on vaadata ettevõtteid, kus juhatuse liikmetele tasu ei maksta, kuigi tegelikult on tegemist arvestatavate majandusüksustega. Sellised olukorrad peaks riik kindlasti tähelepanu alla võtma ning tagama seeläbi ka ausama konkurentsi

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.