Lusti: Noormeeste hambad on kehvad

Perearst ja Kaitseväe peastaabi logistikaosakonna meditsiiniteenistuse ülema ülesannetes major Targo Lusti esines Meditsiiniuudiste poolt korraldatud konverentsil Meditsiin 2014.

Lusti: Kaitseväelasele on ravimid ja hambaravi tasuta. Kus meie paralleelmaailmast teiega kokku puutume? Noormees, kes tuleb teenistusse, käib vahel harva arsti juures.

Kaitseväkke tulles on mul kaitseressursside ametis vaja 3 tunniga vaadata läbi 90 noormeest. Sellega ei jõua suurt muud kui küsida, tere, kas kaebusi on? Siis saadame noormehe ennast uurima või lubame sõjaväes uurida.

Meile tuleb aastas keskmiselt 3000 ajateenijat sisse. Tegime Tapaga sellise projekti, et panime kõik täpselt kirja. Selgus, et 500st tulnud noormehest vajas täiendavat kontrolli kolmandik. Peamiselt oli tegemata silmade ja kuulmisuuring.

Juba esimestel päevadel, kui inimene tuleb väeossa, siis vaadatakse hambad üle. Me teeme päris suure hulga visiite. Ravitud hammaste arv võrdub peaaegu visiitide arvuga. Hügenistivisiitide arv peaks olema suurem, kuid me ei suuda neid rohkem pakkuda. Hambaarstide sõnul ei ole üle poole ajateenijatest hambaarstil aastaid käinud. Terveid hambaid on ajateenijatest vaid 10%l.

Iga viies noormees läheb meil läbi arstliku komisjoni ennetähtaegselt reservi.

Kui varem domineerisid täiesti mittekõlblike grupis psüühikahäired, siis nüüd luu- ja lihaskonna haiguste grupp. Väga paljudel on ka nõrk füüsiline ettevalmistus ja nad ei suuda tõusta hommikul kell 6 ja minna võimlema.

Põhimõtteliselt ma jään Eesti noore mehe tervisega rahule, kuid ta vajab rohkem huvitegevust ja arstide poolset uurimist.

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.