Sell: arsti nime avalikustamiseks küsitakse luba

Ravimitootjate liidu nõukogu esimees Piret Sell esines Meditsiiniuudiste konverentsil Meditsiin 2015.

Sell: Tervishoiu jätkusuutlikust on võimalik suurendada vaid siis, kui suurendatakse panust tervishoidu. Eesti tervishoiusüsteemis puudub visioon ja kaugem eesmärk. Eesmärk võiks olla Eesti inimeste tervis.

Ravimitööstus on üks kõige enam reguleeritud tööstusharu. Eestis on väga karm ja põhjalik ravimiseadus, ravimitootjate eetikakoodeksid ning ravimitootjate ja arstide ühismemorandum. Lisaks iga firma sisemine reeglistiks.

Eestis on ka ravimitootjate eetikakomitee. Ravimitootjate mainet saab kaitsta nii, et keegi ei tee midagi sellist, mis kahjustaks nende mainet. Komitee on 5liikmeline, millest kolm liiget ei ole ravimitööstusega seotud. Kaks liiget, kes on, ei oma aga hääleõigust. Komiteel on õigus ka trahve määrata.

Mis juhtub siis järgmisel aastal? Ravimitööstuses on praeguseks täielik kingituste keeld. See on läinud nii kaugele, et retseptiõiguslikule isikule ei või enam anda ka pastakaid ja logoga pabereid, kuna üle-Euroopaline eetikakoodeks keelas selle ära. Kuna uus määrus hakkas kehtima Eestis 1. juulist, siis mõned signaalid on, et mõned firmad veel kingivad näiteks kalendreid. Me selle eest ei trahvi, aga tegelikult on see keelatud.

Kehtestatud on ka toitlustamise piirmäär 80 eurot. Alguses oli Eestis teadmine, et see peab kehtima kogu maailmas. See 80 ei ole muidugi selline summa, mille peaks ära sööma. Sellest suurem summa on aga ebaeetiline.

Andmete avalikustamise teema. Miks seda vaja on? Koostöö meedikute ja firmade vahel on oluline, sest muidu ei oleks võimalik ravimeid välja töötada. Siin saavad aga ärihuvid ja patsiendi huvid kokku. Peale peavad jääma patsiendi huvid. Tegemist on Euroopa Komisjoni poolt pandud kohustusega.

Järgmise aasta andmed avalikustatakse 2016. aasta 1. juuniks firmade kodulehtedel. Avalikustatakse nimeliselt kõik töötasud, mis on makstud tervishoiutöötajatele ja asutustele. Rohkem infot selle kohta saab ravimitootjate liidu kodulehelt ja ka EFPIA kodulehelt.

Mida me ise sellest arvame? See on tegelikult paljuski juba avalik info, mida ravimiamet on aastaid kogunud. Nüüd avalikustatakse lihtsalt ka kliiniliste uuringute tasud ja muud töötasud näiteks loengute eest.

Samas kui arst ei luba oma nime avalikustada, siis on need andmed firmade kodulehtedel ilma nimeta.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.