Eesti Proviisorite Koda uudise peale pettunud

Eesti proviisorite koda teatas, et suurte apteegikettide ja kaubanduskeskuste ärihuvid kaalusid üles maainimeste ja proviisorite õigused, teenuste kättesaadavus halveneb

Eesti Proviisorite Koda on pressiteates nördinud, et õiguskantsler Indrek Tederi poolt küsimuse alla pandud apteekide asutamispiirangud, mis olid turu reguleerimiseks ja tasakaalustamiseks parim vahend, on pärast Riigikohtu otsust lõplikult kuulutatud põhiseadusvastaseks.

Nimelt tunnistas Riigikohus esmaspäeval suve hakul apteekide asutamisele seatud aastase piirangu põhiseadusvastaseks ja kehtetuks.

„Kahetsusega näeme, et Riigikohus on väljunud õigusemõistja rollist ja hakanud poliitikategijaks, kes ei lasknud Riigikogul oma tööd lõpetada ja uut seadust vastu võtta. Kurb on sealjuures, et Riigikohus jättis suuräri huve kaitstes ootamatult ilma kaitseta apteegituru nõrgimad osalised. Eesti õigusorganid ei lähtu Euroopas välja kujunenud parimast apteegituru korraldamise tavast, mis tähendab, et apteegiturg vajab piiranguid. Kuna siin on tegemist inimeste tervisega, siis ei saa seda võtta kui tavalist äri ja kasumiteenimist iga hinnaga. Aga eks tänase otsuse tagajärjed jäävad otsusetegijate südametunnistusele, “ sõnas Eesti Proviisorite Koja juhatuse liige Karin Alamaa-Aas.

"Eesti apteegiturg liigub lausliberaliseerimise suunas, kus suurkettidele on antud roheline tuli turu täielikuks ülevõtmiseks. Kahjuks sellega teenuste kättesaadavus eelkõige maal vaid halveneb,“ lisas Alamaa-Aas.

Proviisorite Koja seisukoht on, et tekkinud olukorra eest vastutavad samuti Riigikogu ja valitsus. „Riigikohtu otsuse taga oli valitseva koalitsiooni suutmatus viimase poole aasta jooksul, kui kehtis ajutine apteegipiirang, võtta vastu normaalne ja toimiv seadus,“ lisas Alamaa-Aas.

Alamaa-Aasa sõnul on Riigikogu võimuses siiski veel turgu tasakaalustada, sest Riigikogu otsus puudutas nn apteekide asutamispiirangut. Muid turupiiranguid Riigikohus analüüsinud ega hukka mõistnud pole, seega pole põhjust neid karta.

"Riigikogul on võimalus kujunenud olukorda parandada, kehtestades proviisoripõhised omandipiirangud. See on tänases olukorras ainus mõistlik lahendus täieliku kaose vältimiseks," kommenteeris Alamaa-Aas. ???

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

18. detsember 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.