Andrus Loog: kosmonaudi ja detektiivi asemel arstiks

Meditsiiniuudiste küsimustele vastas värske Aasta Arst, Taastava Kirurgia Klliniku kirurg Andrus Loog.

Millised olid Teie esimesed mõtted, kui saite teada, et just Teid valiti aasta arstiks 2014?
Üllatus, oleks vist see õige sõna. Loomulikult on iga tunnustus oluline, mulle samuti. Teisalt, kuna kirurgia on meeskonnatöö, siis on see kindlasti tunnustus kõigile, kellega oleme seda tööd teinud, kogu meeskonnale.  Ei ole võimalik kirurgil üksinda kedagi opereerida, palju on abijõudude, kes aitavad enne operatsiooni, operatsiooni ajal ja pärast. 

Mis oli lõppeval aastal Teie jaoks töises mõttes millegi poolest eriline?
See küsimus tekkis mul endalgi, et miks siis mina, mis ma siis nüüd nii erilist tegin. Ühest küljest igapäevane arstitöö – palju operatsioone ja veel rohkem nõustatud patsiente. Pigem on eriliseks see, et oleme sel aastal lisaks igapäevasele kirurgitööle koos kollegidega tegelenud ka eksperimentaalkirurgiaga Tallinna Tehnikaülikooli vivaariumis. 

Kas Teile meenub mõni erakordne patsiendi tänu sellest aastast, mis suutis liigutada või üllatada? Mõni erakordne patsient?
Kõige suurem tänu võimalikest on kui patsiendi oodatust parem paranemine, kui oled teinud mingi suhteliselt suure riskiastmega operatsiooni. Kui patseint, kellel ajuinfarktist tulenevalt enne operatsiooni parem käsi ei liikunud ja rääkimine oli keeruline, pistab sulle teisel päeval pärast operatsiooni oma parema käe pihku ja ütleb tänusõnad. Sellist paranemist ei juhtu kahjuks sageli, seda meeldivam on see nii arstile kui ka patsiendile. 

Kui palju on Teile tehtud viimastel aastatel pakkumisi tulla üle nn avalikku haiglasse. Miks olete jäänud truuks erameditsiinile?
Mitte eriti palju, võib-olla paaril korral. Eks võimalikud pakkujad ka tea, et vähemalt niikaua kui suudame enda elu piisavalt töisena korraldada, ei langeks see pakkumine viljakale pinnale.

Miks Te pole soovinud minna välismaale tööle, USA kogemus on Teil ju olemas. Miks mitte püsivalt suuremasse keskusse minna?
Ma ju tulin tagasi. USA-s tähendaks see uuesti pealehakkamist nagu värske ülikoolilõpetaja. Euroopa Liidu maadesse minek oleks lihtsam. Ikka on mõtteid olnud. Eriti siis, kui haigekassa järgmise aasta lepingu maht 25% väheneb. Ikka tekib küsimus, et milleks mulle kõike seda jama vaja on. Kõrgesti tasustatud spetsialist olla oleks kordades lihtsam ja tulusam. Võib-olla ma siis ei taha seda lihtsust. Mis veel olulisem, on sotsiaalne pool – inimesed sinu ümber. Välismaal oled ikkagi võõras.

Tööväliselt olete palju seotud poliitikaga, ka kohaliku omavalitsuse tööga. Mis motiveerib Teid seda tegema ja oma isiklikku aega sinna kulutama? Aastal 2008 lubasite, et 20 aasta pärast mõtlete riigikogusse minekule – kas see mõte on ikka veel sees?
Tõsi, olin mitmed aastat Keila linnavolikogu esimees. Nüüd on aega rohkem, kuna viimaste valimiste järgselt ei osutunud ma volikogu liikmeks valituks. Aga aeg volikogu liikmena oli samuti põnev. Sel ajal sai Keila linnas palju asju korda aetud, meil oli väga võimas meeskond, mis sisaldas loomulikult ka naisi. Tänu sellele eesmärgi nimel töötavale meeskonnale sai rajatud Keilasse uus koolimaja, koos muusikakooli ja raamatukoguga. Ja rõõmuks polegi miskit muud vaja kui näha laste ja koolitöötajate rõõmsaid silmi. 

Kui Te ei oleks saanud arstiks, siis mis elukutsed veel omal ajal tõmbasid?
Minu tahtmine kuni 16. eluaastani oli saada keemikuks. Seetõttu läksin ka Tartu 5. Keskkooli keemia eriklassi õpima. Varasemast lapsepõlves olid loomulikult veel sellised soov-ametid nagu kosmonaut, detektiiv ja autojuht.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

18. detsember 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.