Riigikohus kaotas taas apteekide asutamispiirangud

Tänase otsusega tunnistas riigikohus juba teist korda apteekide asutamispiirangud põhiseadusega vastuolus olevaks ja seega kehtetuks, kirjutas Äripäev.

Aasta aega tagasi mullu detsembris otsustas riigikohus esimest korda, et alates 2006. aastast kehtinud apteekide asutamispiirangud ei vasta põhiseadusele. Seejärel jättis aga riigikogu tänavu suvest kuni järgmise aasta suveni ehk aastaks ajaks piirangud suuremates keskustes ikkagi jõusse, põhjendades seda vajadusega saada turu reguleerimiseks aasta jagu lisaaega. Riigikohus pidi seega omakorda uuesti piirangud tühistama.

Riigikohtu üldkogu jäi oma tänases otsuses endiselt seisukohale, et apteekide asutamispiirang kohtleb ettevõtjaid ebavõrdselt. Piirang takistab uute apteekide loomist ja annab eelise neile, kes asutasid apteegid enne asutamispiirangute kehtima hakkamist, otsustas kohus. Üldkogu märkis, et apteekide asutamispiirangust tulenev ettevõtlusvabaduse ja võrdsuspõhiõiguse riive on väga intensiivne ja seadusandja on valinud eesmärgi saavutamiseks ebaproportsionaalse vahendi.

„Apteegituru regulatsioon on seadusandja ülesanne. Antud olukorras, kus apteegiturg toimib konkurentsimudeli järgi, ei saa lubada ettevõtjate ebavõrdset kohtlemist. Apteegiteenuse kättesaadavuse tagamiseks maal on seadusandjal võimalik kasutada abinõusid, mis oleksid tõhusamad, kuid riivaksid ettevõtlusvabadust ja võrdsuspõhiõigust vähem,“ selgitas Riigikohtu esimees Priit Pikamäe riigikohtu pressiteates.

Riigikohus ei rahuldanud ka riigikogu taotlust lükata otsuse jõustumine edasi, kuna seadusandjal ei ole olnud piisavalt aega uue regulatsiooni väljatöötamiseks. Kohus leidis, et riigikogul oli uue regulatsiooni väljatöötamiseks aega ligi kaks aastat. Õigusriigi põhimõttega on vastuolus see, kui seadusandja saaks jätta põhiseaduse vastase regulatsiooni kehtima sel moel, et kehtestab formaalselt uue, kuid oma mõjult varem kehtinuga võrreldes suuresti samasisulise regulatsiooni, mille riigikohus on juba põhiseaduse vastaseks tunnistanud, teatas kohus. Eeltoodud põhjusel jõustub tänane riigikohtu otsus kohe ehk kuulutamisest.

Otsuse jõustumisest alates ei ole apteekide asutamine asukohast või teiste apteekide olemasolust lähtuvalt piiratud. See tähendab, et apteegi asutamiseks tuleb esitada ravimiametile sellekohane taotlus. Riigikohus lisas, et kuna apteekide tegevusloa väljastamine võtab praktikas aega, on seadusandjal võimalik kiiresti kehtestada põhiseaduspärane regulatsioon ja juba esitatud taotluste alusel antakse tegevusload välja muudetud seaduse järgi.

Apteekide asutamispiirangute ajutise jätkumise poolt olid nii apteekrite liit kui ka apteekide ühendus. Piirangute vastu on aga lisaks õiguskantsler Indrek Tederile olnud konkurentsiamet ja riigikontroll.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

18. detsember 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.