Andrus Loog uurib rasvarakkudest veresoonte kasvatamist

Eesti Tervise Fond ja portaali arst.ee lugejad valisid tänavuseks aasta arstiks veresoontekirurgi Andrus Loogi, kes töötab Taastava kirurgia kliinikus ja on ühtlasi kliiniku juht, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Lisaks kirurgi tööle juhib Loog Euroopa Liidu teadusarenduse projekti, mida ta nimetab rakuraviks, mille tulemusena inimene suudab uusi veresooni kasvatada.

Tunnustuse kinnituseks anti täna doktor Loogile üle skulptuur, mille autor on klaasikunstnik Ivo Lill.

"Sinust on alati kiiranud see, kuidas patsiendil läheb, kuidas patsiendi hüvanguks kõik teha ja kasutada erinevaid võimalusi uutest lähenemistest isegi siis, kui need uued lähenemised tunduvad mitme maa ja mere taga," lausus tervise- ja tööminister Urmas Kruuse täna tiitlit üle andes.

Žürii hindas kõrgelt doktor Loogi keerulist ja ülimat täpsust nõudvat tööd ja ka oskust selle töö jaoks võimekat meeskonda kokku panna.

Kuidas hindab veresoontekirurg Eesti inimeste veresoonte seisukorda?

"Eesti inimeste veresooned kahjuks ei ole väga heas seisus ehk me endiselt oleme südame-veresoonkonna haiguste suremuse poolest ikkagi väga esirinnas," nentis Loog. Ta lisas, et paraku on nii ajuinfarkt, südameinfarkt kui ka jalgade gangreen Eestis väga levinud.

"Me täheldame seda, et põhjapoolsetel inimestel esineb veresoonte lupjumist rohkem kui Lõuna-Euroopas. Kindlasti on need kahjulikud harjumused," tõdes Loog.

Eesti veresoontekirurgid Loogi kinnitusel oma taseme üle kindlasti häbenema ei pea.

"Me tõesti oleme nüüd viimased aastad tegelenud ühe sellise probleemiga, et me räägime ravist. Selle põhjuseks on asjaolu, et me oma tavaliste ravimeetoditega oleme teinekord sunnitud n-ö käed üles tõstma ja ütlema, et vabandust, aga me rohkem ei suuda aidata ja näiteks on see jalg vaja inimesel aputeerida," selgitas Loog.

Oma uurimustöödega, mis praegu on veel loomkatsete faasis, püütakse Loogi sõnul võimendada organismis olemasolevat veresoonte loomise protsessi ehk inimene suudab uusi veresooni kasvatada. "Me aitame seda kasvatada," ütles ta.

Kolleeg, doktor Olavi Vasar iseloomustas Andrus Loogi kui põnevat inimest, kes saab hästi hakkama operatsioonisaalis, aga ka streikima hakanud seadmete parandamisega, on hea kokk ja nutikas IT-mees.

"Kirurgina muidugi on ta hästi põhjalik, süstemaatiline. Alati, kui meil midagi päris nii ei lähe nagu võiks minna, me istume maha, mõtleme, analüüsime, miks nii läks," kirjeldas Vasar ja märkis, et Loogil on ka tehnikahuvi olemas - remondimeest ootama ei pea.

"Vaatamata sellele, et ta võib-olla ei ole kõige pikemat kasvu, et minister Kruuse on temast kõvasti pikem, on ta suur inimene," lisas kolleeg Vasar.

Vaata ka videot

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

18. detsember 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.