Eesti teadlased uurivad koduloomadelt saadavaid haigusi

Ameerikas tehtud uuringu kohaselt magavad ligi pooled kassidest ja koertest oma peremehega samas voodis. Ilmselt pole Eestiski asjalood teisiti. Milliseid nakkusi ning parasiite saavad inimesed muuhulgas oma lemmikuga ühes voodis magades?

Selle väljaselgitamiseks alustasid Eesti Maaülikool, Tartu Ülikool ja Tervise arengu instituut uuringuga, et saada teada kui palju kandub loomadelt inimestele haigusi ja parasiite ning millised riskid nendega kaasnevad, vahendasid ERR uudised.

Näiteks parasiiti toksoplasma kannab umbes 50 protsenti Eesti täiskasvanutest. Veterinaarepidemioloogia professor Arvo Viltropi, programmi TerVE zoonooside leviku uuringu eestvedaja sõnul on selle parasiidi levimus on Eestis võrreldes naabermaadega kaks korda kõrgem. "Miks see nii on, puudub praegu seletus, aga me analüüsime kogutud andmeid."

Toksoplasmoosi põhjustab rakusisene algloom Toxoplasma gondii. See on parasitaarne haigus, mis võib põhjustada rasedatel nurisünnitusi ja enneaegset sünnitust. Hiirtel muudab toksoplasma käitumist: nende ohutaju kaob, nad muutuvad sõbralikeks ja on niiviisi kassidele kerge saak.

"Taanlaste uuring näitas, et toksoplasma võib mõjutada ka inimeste suitsidaalset käitumist: enesevigastuslik käitumine on nakatunute hulgas suurem kui mittenakatunute hulgas," selgitas Viltrop.

Inimestele levib toksoplasma kassidelt. Toksoplasma pole ainus loomadelt inimestele leviv nakkus, mida selles projektis uuritakse.

 

Loe edasi ERR uudistest

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

18. detsember 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.