Eksperimentaalne Ebola vaktsiin annab lootust

Lääne-Aafrikas on tänaseks Ebolasse surnud enam kui 6900 inimest. Rohkem kui sadat Uganda ja USA vabatahtlikku hõlmanud kliinilised katsed näitavad nüüd, et aastate eest Ebola tõrjumiseks loodud eksperimentaalne vaktsiin on inimestele ohutu ja tugevdab enamikel juhtudel nende loomulikku kaitsevõimet.

Katsete käigus uuriti Uganda pealinnas Kampalas 108 vabatahtliku verd, kelle vereringesse oli eelnevalt viidud vastavalt platseebot, eksperimentaalset Ebola vaktsiini, Ebola lähisugulasest Marburgi viiruse vastast vaktsiini või mõlemat korraga. Vaktsiinid tekitasid sarnase immuunvastuse kui ameeriklastel, kellega oli katseid tehtud aasta varem, vahendasid ERR teadusuudised.

Kokku vaktsineeriti Ebola vastu 30 vabatahtlikku, Ebola viiruse vastaseid antikehi leiti 17 vabatahtliku verest, misläbi toimis vaktsiin eesmärgikohaselt 57 protsendil juhtudest. Liitvaktsiin tekitas immuunvastuse 14 vabatahtlikul. Samas täheldas töörühm, et antikehade hulk lange vaktsineerimise eelsele tasemele 44 nädalaga. Tähelepanek võib anda vihjeid, kuidas tugevadada inimeste kaitsevõimet püsivamalt.

Kuna katsed viidi USA allergiate ja nakkushaiguste instituudi poolt läbi juba aastatel 2009-2010, on tänaseks koostöös ravimisfirmaga GlaxoSmithKline Plc (GSK) loodud proovile pandud vaktsiinist potentsiaalselt veelgi tõhusam vaktsiin, kuid katsed on USA-s, Suurbritannias, Malis ja Ugandas alles käimas.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

18. detsember 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.