Kodusünnituses on riikidel  avar hindamisruum

Dubska ja Krejzova vs Tšehhi Vabariik, kohtuotsus 11.12.2014, avaldused nr 28859/11 ja 28473/12

Asjaolud

Esimene kaebaja soovis kodus sünnitada ämmaemanda järelevalve all. Kuivõrd Tšehhi seadus keelab meditsiinipersonali abi kodusünnitusel, siis ei õnnestunud tal leida ämmaemandat, kes nõustunuks teda abistama ning ta sünnitas üksinda. Teine kaebaja üritas leida ämmaemandat kodusünnituseks, kuid lõpuks sünnitas haiglas, mille reputatsioon sünnituste vastuvõtmise kvaliteedi osas oli halb. Konstitutsioonikohtus ei olnud kummagi kaebaja menetlus edukas. Nende avaldused EIK-ile olid konventsiooni artikli 8 rikkumise tuvastamiseks.

EIK-i seisukohad

Kohtulahendis on ulatuslik ülevaade rahvusvahelise õiguse asjakohastest allikatest ning liikmesriikide praktikast.

Tegemist oli sekkumisega isikute eraellu, kuid selleks oli seaduslik alus. Sekkumisel oli legitiimne eesmärk kaitsta vastsündinu elu ja heaolu.

Kodusünnituste küsimuses ei ole lepinguosalistel riikidel konsensust. Küsimuse otsustamine eeldab asjatundjate arvamusi ning teadusuuringu andmeid. Samuti tuleb seadusandjal lähtuda sellest, et kodusünnituste lubamise korral võib suureneda riigi finantskoormus kiirabi brigaadide ülalpidamiseks selleks, et sekkuda operatiivselt kodusünnitusel ilmnenud probleemide korral. Riikidel on avar hindamisruum kodusünnituse lubamise küsimuses.

Tšehhi seadusandja lähtus erinevate huvide tasakaalustamisel ennekõike vastsündinu huvidest. Ema huvide kaitse piirdus võimaluse loomisega valida sobiv sünnitushaigla. Kummagi kaebaja kogemus sünnitushaiglas ei olnud positiivne.

Kuigi teadusuuringute kohaselt ei ole ilma komplikatsioonideta raseduse korral kodusünnitusel oht vastsündinu elule kõrgem kui haiglas sünnitamise korral, osundas valitsus siiski ootamatute olukordade võimalusele. EIK leidis, et emadel ei tulnud taluda ebamõistlikku koormust ja asjas ei olnud artikli 8 rikkumist. Siiski tuleb seadusandjal pidevalt jälgida teadusuuringute tulemusi kodusünnituste küsimuses ning pidada silmas ka meditsiinilisi ja õiguslikke arenguid.

 Resolutsioon

 1.      Asjas ei olnud EIÕK artikli 8 rikkumist (häältega 6:1).

 Eriarvamus

 Avaliku huvi argumenti ei tohiks ületähtsustada. Ka Tšehhi Konstitutsioonikohus on leidnud, et isiku eraeluliste valikute austamisega kaasneb alati teatud risk.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

18. detsember 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.