Tšehhi perekond võitles sünnitusabiseaduse vastu

Vastsündinud terve lapse tagasiviimise haiglasse ei ole vajalik demokraatlikus ühiskonnas, leidis Euroopa Inimõiguste Kohus (EIK).

 Hanzelkovid vs Tšehhi Vabariik, kohtuotsus 11.12.2014, avaldus nr 43643/10

 Asjaolud

Asjas on kaebajad ema ja tema 2007. a sündinud laps. Laps sündis 26.10.2007. a haiglas ning samal päeval lahkusid kaebajad haiglast, kuigi personal palus neil jääda haiglasse veel mõneks päevaks ning seaduse kohaselt tuleb vastsündinud lapse viibida haiglas 72 tundi.

Arsti taotlusel andis kohus määruse kaebajate koheseks tagasiviimiseks haiglasse, eesmärgiga kaitsta lapse elu. Kohtumääruse täitmisel ei tuvastanud kaebajate koju saabunud arst lapsel terviseprobleeme, kuid kohtumääruse täitmiseks toimetati kaebajad siiski tagasi haiglasse. Konstitutsiooniline kaebus ei olnud kaebajatele edukas.

Paralleelselt palus esimene kaebaja justiitsministeeriumil vabandada ja hüvitada mittevaraline kahju summas 1 500 eurot. Justiitsministeerium keeldus viitega vajadusele oodata ära Konstitutsioonikohtu lahend. Kui aga kaebaja pöördus kohtusse Justiitsministeeriumi vastu, asus kohus seisukohale, et kaebaja nõue on aegunud. Samas märkis kohus, et isegi kui nõue ei oleks aegunud, oleks sisuline otsus siiski kaebajale ebasoodne, sest kohtumäärust haiglasse tagasitoimetamiseks ei ole tühistatud. Kaebaja avaldus EIK-ile oli konventsiooni artiklite 8 ja 13 rikkumise tuvastamiseks.

 EIK-i seisukohad

Kuigi ametivõimudel on avar diskretsioon väikelapse huvide kaitseks ning tema paigutamiseks haiglasse, tuleb siiski eelnevalt veenduda, kas tegemist on lapse elu ohustava olukorraga. Selline nõue on eriti aktuaalne vastsündinud lapse suhtes, arvestades lapse suhtes õigusliku meetme kohaldamise mõju pereelule. Määruse väljastanud kohus oleks pidanud selgitama, kas lapse elu on ohustatud ning kas on alternatiivseid meetmeid tema kaitseks. Kohtumäärus oli lakooniline ning kordas arsti visandatud esildise sõnastust. Kohus oleks pidanud olukorda kontrollima täiendava hinnangu kaudu. Samuti olnuks võimalik konsulteerida vanematega enne määruse andmist.

Sekkumine kaebajate pereellu ei olnud vajalik demokraatlikus ühiskonnas ning riik ületas hindamisruumi.

EIK nõustus kaebaja seisukohtadega, et tal puudus tõhus õiguskaitsevahend pereellu sekkumise vastu. Perspektiivitu olnuks vaidlustada kohtumäärust. Hilisemates kaebemenetlustes ei saavutanud kaebaja sisulist lahendit.

 Resolutsioon (häältega 5:2)

 1.      EIÕK artiklite 8 ja 13 rikkumine;

 2.      Kulude katteks määras EIK 3 000 eurot.

 Eriarvamus

EIK on ületanud oma pädevust sekkumisega meditsiiniküsimustesse. Tšehhi seaduste kohaselt tuleb tagada sünnitushaiglas vastsündinud lapse üle järelevalve 72 tunni kestel. Ema oli nendest nõuetest teadlik haiglasse vastuvõtmisel. Vastsündinud lapsel on õigused, mida teine isik - isegi tema ema - ei tohi ohustada. 72 tunni nõue oli mõistlik ja lapse huvides.

Vahendas Mari Amos

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

18. detsember 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.