Teadlased suutsid naharakkudest luua sugurakkude eelkäijaid

Iisraeli ja USA teadlased on suutnud esimeste korda muundada inimeste naharakkudest saadud pluripotentsed tüvirakud potentsiaalselt sugurakkudeks areneda suutvateks rakkudeks.

Saavutus võiks aidata pikemas perspektiivis lahendada viljatusega seonduvaid probleeme.

Cambridge'i ülikoolis töötava Azim Surani töörühm teatas, et suutis koostöös Iisraelis asuva Weizmanni instituudi teadlastega hiirte puhul kasutatud meetodit täiustada ja muundada sugurakkude eelkäijateks 25-40 protsenti nii meeste kui naiste naharakkudest.

Töörühm leidis loodud rakkude geenide avaldumismustreid uurides, et see oli äärmiselt sarnane raseduse katkestamisel eemaldatud embrüote sugurakkude eelkäijarakkude geenide avaldumismustritega. Sama pandi tähele eelnevatel aastatel hiirtega tehtud katsetes. Surani märgib, et rakke näis õigele arenguteele tõukavat teistsugune valk kui hiirte puhul, misläbi nendivad nad, et närilistega tehtavatest katsetest ei pruugi uurimissuuna puhul väga palju abi olla.

Järgmiseks sammuks oleks sugurakkude eelkäijate munanditesse või munasarjadesse siirdamine, et näha, kas need küpsevad inimeste sugurakkudeks. Pole aga kindel, kas loodud rakud on inimorganismile täiesti ohutud ja nõnda võivad inimkatsetele eelneda teiste primaatidega tehtud katsed.

Juhul kui protseduur tõepoolest edukaks osutub, oleks muu hulgas võimalik luua tehnikaga uurimisotstarbeks embrüoid, mille loomine teaduslikel eesmärkidel on näiteks USA-s keelatud. Samuti oleks põhimõtteliselt võimalik luua munarakke ka meeste naharakkudest.

Refereeritud ERRi teadusportaalist.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

18. detsember 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.