Toiduallergia ja toidutalumatus – vennad või kaks ise asja?

Allergiatesti tegemine.
Allergiatesti tegemine.

Üldlevinud arvamuse kohaselt seostatakse toidu söömise järgselt tekkinud nahalöövet või seedehäiret allergiaga. Kuid sageli võib põhjuseks olla hoopis toidutalumatus.

ERR Novaator usutles sel teemal Tartu Ülikooli Kliinikumi lastearst-allergoloogi Maire Vasarat.

Toidule ülitundlikkus võib tekkida mitme eri mehhanismi kaudu. Immunoloogiliste mehhanismide kaudu tekkinud toiduülitundlikkust nimetatakse toiduallergiaks, enamasti tekib immuunvahendatud reaktsioon toidus olevatele valkudele.

Toiduallergia avaldub enamasti minutite või tundide jooksul pärast söömist, aga vahel ka alles ööpäeva või kahe möödudes.

Sagedasemad allergiat põhjustavad toiduained on piim, muna, soja, nisu, pähklid, kala ja koorikloomad. Haigussümptomid varieeruvad kergetest nahalöövetest, huulte, keele ja suulae sügelusest ja tursest ning seedetrakti vaevustest nagu oksendamine, kõhupuhitus ja -lahtisus, kuni eluohtliku anafülaktilise reaktsioonini. 

Hilistüüpi allergiat on keerulisem diagnoosida, kuna osalevad erinevad allergeenid ja mitte-IgE antikehade kaudu vahendatud immuunreaktsioon ning allergiatestid jäävad negatiivseteks. Lapseea toiduallergia prognoos on hea, ligikaudu 2/3 lastest paraneb toiduallergiast hiljemalt koolieaks.

Toiduülitundlikkust, mis ei ole immuunsüsteemi kaudu vahendatud, nimetatakse toidutalumatuseks ehk mitteallergiliseks ehk mitteimmunoloogiliseks ülitundlikkuseks. Toidutalumatuse korral on vaevused tingitud toiduaines olevatest biogeensetest amiinidest või patsiendi teatud ensüümi puudulikkusest.

Pikemalt ERRi Novaatori lehel.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

SA IDA-VIRU KESKHAIGLA otsib kolme juhatuse liiget

Ida-Viru Keskhaigla

15. august 2018

LOOTE ULTRAHELISKRIINING OÜ otsib MEDITSIINIÕDE

Loote Ultraheliskriining OÜ

31. juuli 2018

Meditsiini­uudised

12. juuni 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

mai 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

juuni 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.