Kardioloogia selts: haigekassa on asendanud kardioloogide pädevuse oma arvamusega

Eesti Kardioloogide Selts on teinud üle 20 aasta Eesti Haigekassaga tulemuslikku koostööd paljudes tervishoiu valdkondades, sealhulgas tervishoiuteenuste hinnakirjade koostamisel ja täiendamisel.

Meieni jõudnud kaks Eesti Haigekassa poolt saadetud paraku kinnitavad selgelt, et kokku lepitud põhimõttest kogu hinnakirja ühtse paketina hindamisest ja seejärel muutmisettepanekute jõustamisest ei ole kinni peetud. Ilma kardioloogidega kokku leppimata on vähendatud seni hinnakirjas olnud koronaarstentide hindu ning neid ka rahvusvaheliselt aktsepteeritule mittevastavalt grupeeritud.

Samal ajal on teiste meie taotletud teenuste nimekirja lisamisest loobutud. Ka ei ole pakutud lahendust ägeda südamelihase infarkti põhilise ravivõtte - ööpäevaringse angioplastika kättesaadavuse rahastamiseks (arutelu pole alustatud primaarse koronaarinterventsiooni ööpäevaringse valveringi, kardioloogi valveringi, EMO konsultandi valveringi ega teise arsti olemasolu rahastamiseks III astme kardiointensiivraviosakonnas piirkondlikes haiglates). Sellega on muudetud kasutuks ka paljude väga hõivatud spetsialistide poolt seni oma vabast ajast tehtud töö kardioloogia hinnakirja muudatuste ettevalmistamisel. Haigekassa on kahetsusväärselt asendanud Eesti juhtivate kardioloogide pädevuse iseenda inimeste arvamusega ( vt. stentide klassifitseerimine ja kasutamise “näidustused” ). Tulemuseks on praktikas kasutamiseks täiesti kõlbmatud 6 kriteeriumi, mis ei vasta kaasaegsetes Euroopa ja Eesti ravijuhistes esitatule.

Kõigele lisaks on tegemist ka keeleliselt ebapädeva tekstiga. Käesolevaga palume ka meile teada anda ekspertide nimed, kellega konsulteerides Haigekassa ravimkaetud stentide rakendusjuhised koostas - et saaksime patsientidele öelda, miks Eestis südamehaiguste ravi teisiti toimub kui mujal maailmas. Eesti Kardioloogide Seltsi seni koostöövalmis eksperdid käsitlevad eelpoolkirjeldatud tööstiili ja probleemide mittelahendamist kui umbusaldust nende pädevuse suhtes.

Tehtud otsuste tõttu kannatavad kõige enam meie südame- ja veresoonkonna haigusi põdevad patsiendid (see haiguste rühm põhjustab > 50% surmajuhtudest), kellele me ei suuda kaasaegset diagnostikat ja ravi tagada [nt. südamelihase infarkti haigete ravi (primaarne koronaarinterventsioon) on täielikult rahastamata, kodade virvendusarütmia ablatsioonravi kehtiv hinnakirja kood ei kata olulisel määral tegelikke kulusid - teenustel kõrgeim võimalik tõenduspõhisus, jne.].

Samuti tekitab arusaamatust Haigekassa viimases kirjas sisalduv ootus märgukirja osas uute teenuste menetluse jätkamiseks - Eesti Kardioloogide Selts ei ole kindlasti vahepeal ühegi uue teenuse taotlust tagasi võtnud ja menetluse jätkumine oleks enesestmõistetav. Loodame Teie abiga võimalikult kiiresti leida lahendused patsientidele vajalike kardioloogiateenuste rahastamiseks.

Eesti Kardioloogide Seltsi ettepanekud:

1) Kustutada Tervishoiuteenuste muutmisettepanekust ravimkaetud stentide (kood 2523L) rakendustingimused, kuna need ei vasta tänapäevastele ravijuhistele 1,2.

2) Koostöös Eesti Kardioloogide Seltsi invasiivkardioloogia töögrupiga täiendada stentide diferentseerimise loetelu (bioabsorbeeruv stent, peenvõrguga kaetud stent, stent-graft...), viies see vastavusse tänapäevaste võimaluste ja reaalse eluga.

3) Juhime tähelepanu, et hetkel on Haigekassal menetluses Eesti Kardioloogide Seltsi poolt esitatud 9 uut teenust:

1) Endovaskulaarne ultraheli; 2) Fraktsioneeritud voolureserv; 3) Biventrikulaarsete resünkroniseerivate kardiostimulaatorite ja implanteeritavate kardioverter-defibrillaatorite automaatne telemeetriline järelkontroll; 4) Robotmagnetnavigatsioon; 5) Rotablaator; 6) Kateeter-juhitud perkutaanne südame vasema koja kõrvakese sulgemise protseduur; 7) Perkutaanne vasaku vatsakese pumbafunktsiooni abivahend (pLVAD - percutaneous left ventricular assist device) Impella (Abiomed); TandemHeart (CardiacAssist Inc.); 8) Septaalharu alkoholablatsioon; 9) LDL-aferees;

Nendest 3 esimest taotlust on Eesti Kardioloogide seltsi poolt esitatud juba 2010/2011 aastatel ning on menetletud ja on olnud aastaid ootel eeldusel, et need lisatakse tervishoiuteenuste loetellu kui stentide hinnad diferentseeritakse. Seetõttu oleks Eesti Kardioloogide Seltsi poolne ootus olnud Haigekassa poolt lisada 2016 tervishoiuteenuste loetelusse vähemalt endovaskulaarne ultraheli, fraktsioneeritud voolureserv ja biventrikulaarsete resünkroniseerivate kardiostimulaatorite ja implanteeritavate kardioverter-defibrillaatorite automaatse telemeetrilise järelkontrolli teenused.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

11. september 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

mai 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

september 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.