Lõpuks ometi hakatakse sõeluuringute andmeid töötlema

Rinna- ja emakakaelavähi sõeluuringuid korraldatakse Eestis juba üle kümne aasta, kuid riiklik tervishoiuregister nende andmete töötlemiseks teeb tänavu alles esimesi samme.

"Erasektoris poleks mõeldav, et ettevõte hakkab müügiedu ja raamatupidamise vastu huvi tundma alles kümme aastat hiljem,» ütles Tervise Arengu Instituudi (TAI) epidemioloogia ja biostatistika osakonna juhataja Kaire Innos. Siiski valitses Eestis vähi sõeluuringute läbiviimisel seni just selline olukord: inimesed käisid skriiningul, kuid tulemusi ei kogutud.

Vähi sõeluuringute register on vajalik rahvastiku sõeluuringutega kogutud andmete analüüsimiseks ja järelduste tegemiseks. «Meil on olemas vähiregister, mis koondab juba diagnoosiga patsientide haiguslugusid,» sõnas TAI teadusdirektor Toomas Veidebaum.

"On oluline teha vahet, et sõeluuringute register on tervete inimeste ja nende terviseandmete kogu, mis aitaks meil jälile jõuda, miks pikaajalisest sõeluuringute korraldamisest hoolimata ei ole suremus emakakaelavähki Eestis vähenenud,» lausus ta. Rinnavähki suremuse vähenemise puhul jälle ei teata, kui suur osa selles on sõeluuringul ja kui suur osa ravil. Mõne aja möödudes peaks register selles selgust andma.

Edasi loe Postimees Tervisest

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

SA IDA-VIRU KESKHAIGLA otsib kolme juhatuse liiget

Ida-Viru Keskhaigla

15. august 2018

LOOTE ULTRAHELISKRIINING OÜ otsib MEDITSIINIÕDE

Loote Ultraheliskriining OÜ

31. juuli 2018

Meditsiini­uudised

12. juuni 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

mai 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

juuni 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.