Onkoloogid peavad oluliseks uue riikliku vähistrateegia koostamist

Eesti Onkoloogide Seltsi juhatuse liige Maire Kuddu
Eesti Onkoloogide Seltsi juhatuse liige Maire Kuddu

Eesti Onkoloogide Seltsi juhatus teatas kirjas sotsiaalministeeriumile, et nad peavad väga oluliseks uue Eesti Riikliku Vähistrateegia koostamist, kuna käesoleval hetkel, kui Eesti Riiklik Vähistrateegia on 2015. aastal lõppenud, puudub kõikehõlmav programmiline tervishoiupoliitiline käsitlus pahaloomuliste kasvajate valdkonnas.

Selts viitab Kaire Innose ja teiste kolleegide poolt Pärnus 20.11.15 toimunud Vähiliidu Onkoloogiafoorumil arutelule teemal Kas Eestile on vaja vähistrateegia jätkamist? tehtud ettekannetele ja sellele järgnenud diskussioonidele, kus toodi välja mitmeid valupunkte, mis on jätkuvalt kasvajaliste haiguste käsitluses Eestis.

Eesti näitajad (vähihaigete elulemus ja suremus) on kasvajaliste haiguste osas viimase OECD, EUROCARE analüüside alusel ühed kehvemad Euroopas.

Jätkuvalt ei ole võimalik e-riigis Vähiregistrisse saata elektroonset teatist, teatiste kvaliteedikontroll on vaevaline, analüüside tegemine pika viivitusega, kirjutab selts. Kvaliteediregistrid onkoloogias sisuliselt puuduvad, on erialaspetsialistide isiklikul initsiatiivil loodud andmebaasid mõnedel vähipaikmetel haiglati, kuid riiklik süsteemne analüüs puudub.

Tervise infosüsteemi pole võimalik edastada struktureeritult paljusid olulisi andmeid, mille põhjal oleks võimalik teha vähiravi ja ravi kättesaadavuse kvaliteedianalüüse.

„Ka lõppenud Riikliku Vähistrateegia puhul ei ole meie teada iga-aastast aruandlust/analüüsi tehtud, samuti ei ole paljusid strateegias kirjeldatud tegevusi võimalik parima tahtmise juures analüüsida, sest rahastuse puudumisel pole neid alustatudki,“ jätkab selts.

Tervikliku analüüsi puudumine onkoloogias tähendab teadmatust, miks Eesti vähiravi tulemusindikaatorid on Euroopa ühed kehvemad ning kuhu suunata üha paisuvate tervishoiukulude valguses nappi rahalist ressurssi.

Riiklik vähistrateegia koostamine oleks oluline diskussiooni koht erinevate onkoloogia valdkonnaga kokku puutuvate erialaseltside, erialaspetsialistide, tervishoiustrateegiate planeerijate jaoks ning koonddokument valdkonna konsensuslikuks pikaajaliseks jätkusuutlikuks arenguks igas etapis.

Lisaks sellele paistame me silma Euroopa Liidus ja kogu maailmas riikliku vähistrateegia puudumisel, rõhutab selts, viidates WHO, Euroopa Liidu (EPAAC), IAEA, ICCP (International Cancer Control Partnership) jt soovitustele vähistrateegiate olulisuse osas.

The European Partnership for Action Against Cancer (EPAAC), http://epaac.eu on 2009. aastal loodud ühendus Euroopa Komisjoni poolt, mis on välja andnud juhised riiklike vähistrateegiate loomiseks Euroopas.

Nimetatud organisatsiooni poolt koostatud juhendi European Guide for Quality National Cancer Control Programmes alusel oleks vajalik terviklikult käsitleda järgmisi valdkondi:

  1. Vähi ennetus erinevates valdkondades ja tasanditel
  2. Vähi skriining ja varane avastamine
  3. Kasvajaliste haiguste diagnostika ja ravi
  4. Psühhosotsiaalne toetus
  5. Vähihaigete ravijärgne jälgimine ja taastusravi
  6. Palliatiivne ravi ja hospiits
  7. Toetussüsteem tervishoiusüsteemis alates vähialase informatsiooni kompleksest kogumisest, selle töötlemisest, analüüsist, rahastuse ja vastutusalade planeerimisest

 

„Seega loodame igakülgsele koostööle uue riikliku vähistrateegia loomisel (k.a. tegevuskava) ja rakendamisel, et tagada riiklik programmiline tegevus ja analüüs ning optimaalne tervishoiupoliitiline korraldus onkoloogia valdkonnas,“ võtab selts oma seisukohad kokku.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.