GALERII: Sõbralikult alanud läbirääkimised

Vestluses (vasakult) haiglate liidu juht Urmas Sule, haigekassa juht Tanel Ross ja arstide liidu kauane president Andres Kork.
Vestluses (vasakult) haiglate liidu juht Urmas Sule, haigekassa juht Tanel Ross ...

Reede pärastlõunaks kogunes Lääne-Tallinna Keskhaiglasse arvukas seltskond meditsiinimõjutajatest, et alustada järgmiste kollektiivläbirääkimistega.

Arstide liit, tervishoiutöötajate kutseliit ja õdede liit tegid ettepaneku alustada läbirääkimisi üleriigilise kollektiivlepingu sõlmimiseks, millega kehtestatakse tervishoiuala töötajate töötasu alammäärad ja reguleeritakse töötingimusi.

Tervishoiutöötajad esitasid oma seisukohad, millega minnakse juba sel kuul algavatele 2017/2018 aasta kollektiivlepingu läbirääkimistele. Lisaks jätkuvale palgatõusule soovitakse ka, et riik seaks piirid meditsiinitöötajate töökoormusele ehk määraks kindlaks, kui palju patsiente võib ühe arsti või õe kohta olla.

Tervishoiutöötajad soovivad eriarstide minimaalset tunnitasu viia kahetuhande 2018. aastaks seniselt kümnelt eurolt 14 euroni. Õdede palka tänaselt 5,5 eurolt enam kui seitsme euroni.

Reedesel nõupidamisel oli suur laud inimesi täis ja arutelu alguses lubati Meditsiiniuudiste fotograafil teha mõned pildid.

Üks läbirääkimiste võtmeküsimusi on koormusstandardid. Praeguse olukorraga, kus töötajate nappuse tõttu on patsientide arv haiglas ühe õe või arsti kohta sageli ülemäära suur, ei ole rahul ei patsiendid ega tervishoiutöötajad. Ravi kvaliteedi ja patsientide ohutuse tagamiseks tuleb kehtestada personali ja haigete suhtarvu standardid.

„Mitme aasta uuringutulemustele toetudes oleme seisukohal, et patsiendikeskse õendusabi osutamiseks ei tohiks aktiivravis olla õel üle 8 ja hooldajal üle 12 patsiendi ööpäevas,“ ütles õdede liidu president Tiina Teder.

Personalistandardite väljatöötamise vajalikkuses lepiti kokku juba 2012. aastal, kuid see lepe on täitmata, kuna haiglate liit ei ole neist tegelikult huvitatud ning töö- ja terviseminister plaanib hoopis tervishoiusüsteemi töö intensiivsust veelgi suurendada ja haiglatöötajaid koondada, teatasid töötajate esindajad.

„Haiglates kasutatakse standardite puudumist ära ja leiutatakse ebaseaduslikke ning ebamõistlikult suuri koormusnorme,“ ütles arstide liidu president Lembi Aug. Ta lisas, et näiteks Narva haiglas vähendatakse arstidel palka, kui neil on osakonnas normist vähem haigeid, ja kuuldavasti kavatsetakse nii teha ka Läänemaa haiglas.

Galerii

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.