Retseptiõigus on pereõdedele oluline

Retsept.
Retsept.

Kindlasti on retseptiõiguse andmine pereõdedele suur samm, mis kergendab kogu perearstikeskuse meeskonnatööd.

Samas pikendavad pereõed juba praegu kroonilistele haigetele väljastatud retsepte, see toimub koostöös perearstiga. Ma ei näe põhjust, miks pereõed, kes on pädevad kroonilisi haigeid jälgima, ei võiks pädevuse piires retsepte ka pikendada.

Küsimus on selles, kui paljud õed on valmis lisavastutust võtma. Kindlasti mängib oma osa perearstikeskuse töökorraldus. Kui pereõde peab tegelema ainult administratiivse poolega ehk patsiente vastuvõtule registreerima ja iseseisvat vastuvõttu reaalselt ei tee, siis arvan, et ka õe enda motivatsioon on suhteliselt madal ning võimalik, et ka julgus järgmiseks sammuks puudub.
Õnneks on digiretsepti väljastamise programm väga hästi toimiv. See on lisavõimalus jälgida ka nende ravimite kasutamist, mis on eriarstide poolt välja kirjutatud, samuti seda, kas ravimid on välja ostetud. Silma saab peal hoida ka sellele, et retseptide väljastamine oleks regulaarne, mis omakorda tagab patsiendile järjepideva ravi.

Tasumise võiks enda kanda võtta riik. Pereõed, kes on Tartu Ülikooli juures farmakoloogia kursuse läbinud (neid on hetkel 19), saavad automaatselt õiguse ravimiretsepte pikendada. Arvan aga, et rahastamine kursuse läbimiseks võiks olla ikkagi riiklikul tasandil, perearstikeskused ei peaks lisaks rahaliselt panustama, et meeskonnatööd tõhusamaks muuta.

Tervishoiu kõrgkoolis on õppeainena olemas retseptiõpetus, kus üliõpilased saavad sellekohased üldteadmised, loomulikult ka farmakoloogia. Samas leian ma, et põhiõppele süvendatud teadmisi konkreetses valdkonnas vaja ei oleks, kuna õed saavad üldõe kutse ja hetkel teiste valdkondade õdedele õigus ei laiene. Kindlasti oleks see aga mõeldav õdedele, kes tulevad terviseõe spetsialistiõppesse. Enamasti ongi need õed, kes töötavad esmatasandi valdkonnas – miks mitte saada siis juba ka retsepti väljakirjutamise õigus.

Retseptiõigust vajavad eriti maapiirkonna õed. Ka minul endal puudub õigus ravimiretsepti välja kirjutada ja oleksin koolitusest vägagi huvitatud, kuna olen pereõena töötanud aastast 2001 ning arvan, et piisav kogemustepagas on olemas. Kindlasti on huvi suur pereõdedel, kes töötavad maapiirkondades üksikpraksistes, kus pereõde on oluline võtmeisik ja töökorraldus võimalikult patsiendikeskne. See leevendaks ka probleemi, kui perearst ei ole hetkel kättesaadav puhkuse või koolituse tõttu, et patsiendid ei jääks seetõttu ravita.

Pereõdesid, kes teevad iseseisvaid vastuvõtte, on järjest enam, võib isegi öelda, et neid, kes vastuvõtte ei tee, on aina vähem. Info pärineb üliõpilastelt, kes läbivad tervishoiu kõrgkoolis kolmandal kursusel esmatasandi tervishoiu õe kolme kuu pikkuse praktika ja on oma tagasisides üha rohkem tublisid pereõdesid ära märkinud. Seega arvan, et esmatasandi tervishoiu kontekstis oleks retseptiõigus õdedele lausa vajalik.

Lisa kommentaar

  • Angela Eensalu-Lind
    Eesti Õdede Liidu Tallinna ja
    Harjumaa ühenduse juhatuse liige

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.