Konkurentsiamet: apteegiketid pole enam sunnitud põhiosa ravimitest konkurendi käest ostma

Konkurentsiamet.
Konkurentsiamet.

Sotsiaalministeerium tõi jaanuaris konkurentsiameti apteekide omandipiiranguid puudutavale pöördumisele vastates välja, et kuigi konkurentsiamet nüüd seab vertikaalse integratsiooni keelustamise mõttekuse kahtluse alla, on nad 2009. aastal tauninud asjaolu, kus Eestikahe suurima ravimite hulgimüüja turuosa moodustab umbes 80% ravimite hulgimüügituru kogumahust.

Konkurentsiameti teatel ei ole praegune turuolukord aga 2009. aastaga võrreldav.

Detsembris saatis konkurentsiamet kolmele ministrile kirja, kus tegi ettepaneku ravimiseaduses sätestatud apteekide omandipiirangute üle vaatamiseks ning nende piirangute tühistamiseks, milleks vajadus puudub.

Muuhulgas tõi amet välja, et Eesti apteegituru eripärasid arvestades leiavad nad, et antud juhul ei oma vertikaalne eristamine nähtavalt konkurentsi soodustavat mõju.

„Isegi kui vertikaalne integratsioon kaoks, siis ei pruugi hulgimüüjate turujõud sellest hoolimata väheneda. Konkurentsiameti võimalused kontrollida ravimite hulgimüüja valitsevat mõju apteegi üle on võrdlemisi piiratud,“ märgiti kirjas.

Sotsiaalministeerium meenutas oma vastuses konkurentsiametile, et amet pöördus 18.08.2009 sotsiaalministeeriumi poole, milles juhtis ministeeriumi tähelepanu probleemile, et Eestikahe suurima ravimite hulgimüüja turuosa moodustab umbes 80% ravimite hulgimüügituru kogumahust ning et peaaegu 90% apteekide kogu müügitulust tuleb nn ketiapteekidest, mis on kas otseselt või kaudselt kahe suurima hulgimüüja omandis või koostöökokkuleppega seotud.

„Teie hinnang oli siis, et antud olukord kujutab endast ohtu tõhusa konkurentsi toimimisele, kui samad ettevõtjad omavad suurt turuosa kogu turustamise ahelas. Ühtlasi tõite toona välja, et suured apteegiketid võivad hoida mõnesid apteeke avatuna mitte seetõttu, et see oleks otseselt majanduslikult põhjendatud, vaid seetõttu, et blokeerida uute ettevõtjate turule sisenemist või olemasolevatekonkurentide tegevuse laienemist,“ meenutati ministeeriumi vastuses. "Mõistame, et Teie 2009. aasta pöördumine oli suunatud tähelepanu juhtimiseks sel ajal kehtinud geograafiliste-demograafiliste piirangute mõjudele, samas on raske veenduda ka prognoosis, et uued apteegi asutamispiirangud – vertikaalse integratsiooni keeld koos omandipiirangutega – kindlasti ei saa aidata kaasa ravimituru konkurentsiolukorra paranemisele."

Konkurentsiameti järelevalveosakonna juhataja Juhan Põldroosi sõnul ei ole 2009. aasta olukord aga praegusega võrreldav.

„Meie 2009. aasta seisukoht oli esitatud tol ajal kehtinud asutamispiirangute kontekstis, mil uute apteekide avamine oli sisuliselt võimatu. Sellega me sisuliselt ütlesime, et asutamispiiranguga lukku löödud turg on löönud samaväärselt lukku ka hulgituru, ehkki viimasele sisenemisele iseenesest piiranguid tol ajal ei olnud,“ meenutas Põldroos.

„Lisaks tuleb arvestada, et praeguseks ajaks on kõikidel, sealhulgas ka väiksematel jaemüüjatel asutatud oma vertikaalselt integreeritud hulgimüüja, nii et erinevalt 2009. aastale eelnenud ajast ei ole ükski apteegikett enam sunnitud põhiosa ravimitest konkurendi käest ostma. Seega on olukord oluliselt muutunud ja tol ajal esitatud seisukohti ei saa praeguses kontekstis enam kasutada.“

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.